Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо отстранувајте простори пред / после текстот или отстранете ги дополнителните празни места од текст во Excel

Понекогаш, кога користите Excel датотека, можеби ќе треба да избришете или отстраните празно место пред или после текстот или да избришете дополнителни празни места од текстот. Со Отстрани простори корист на Kutools за Excel, можете брзо да ги направите следните опции:

Отстрани ги празни места пред текстуална низа

Отстрани празни места по текстуална низа (отстрани заостанати празни места од текстуална низа

Отстранете ги водечките и задните простори од текстуалната низа

Отстрани дополнителни празни места од текстуална низа

Отстрани ги сите простори од текстуална низа


Кликнете Kutools >> Текст >> Отстрани простори. Погледнете слики од екранот:

стрелка-голема shot-remove-spaces2 -

Отстрани ги празни места пред текстуална низа

Можете да ги избришете или отстраните празни места пред текстуалната низа (отстранете ги водечките празни места од текстуалната низа) на следниот начин:

1. Изберете го опсегот што ви е потребно за да ги отстраните водечките простори.

2. Примени ја оваа алатка (кликнете на Kutools > Текст > Отстрани простори).

3. Во Отстрани простори дијалог прозорецот, ве молиме проверете Водечки простори од Тип на празно место. И можете да го прегледате резултатот во Преглед кутија. Погледнете го екранот:

4. клик OK or Применуваат. Сите водечки простори пред текстуалната низа се отстранети. Погледнете слики од екранот:

shot-remove-spaces4 - стрелка-голема shot-remove-spaces5 -

Забелешка: Кликни OK копчето ќе ја примени операцијата и ќе го затвори дијалогот, но кликнете Применуваат само ќе ја примени операцијата без да го затвора дијалогот.


> Отстрани празни места по текстуална низа (отстрани заостанати празни места од текстуална низа

Заобиколни места во текстуални низи / празни места по текстуална низа. Те молам погледни:

Како што гледате во горенаведената снимка од екранот, по текстуалната низа има многу просторни знаци и секако ја покажува позицијата на курсорот. И можете да ги избришете или отстраните таквите простори по текстуална низа (отстранете ги заостанатите простори од текстуалната низа)

1. Изберете го опсегот што ви е потребно за да ги отстраните заостанатите простори.

2. Примени ја оваа алатка (кликнете на Kutools > Текст > Отстрани простори).

3. Во Отстрани простори дијалог прозорецот, ве молиме проверете Заостанати простори од Тип на празно место. Погледнете го екранот:

4. клик OK or Применуваат. Сите задни простори по текстуалната низа се отстранети. Погледнете слики од екранот:

стрелка-голема

Отстранете ги водечките и задните простори од текстуалната низа

Ако сакате да ги избришете и избришете двете водечки простори и заостанати простори од текстуалната низа, можете да го направите како што следува:

1. Изберете го опсегот што ви е потребно за да ги отстраните и водечките и задните простори.

2. Примени ја оваа алатка (кликнете на Kutools > Текст > Отстрани простори).

3. Во Отстрани простори дијалог прозорецот, ве молиме проверете Водечки и заостанувачки простори од Тип на празно место. Погледнете го екранот:

4. клик OK or Применуваат. Сите задни простори по текстуалната низа се отстранети. Погледнете слики од екранот:

стрелка-голема

Отстрани дополнителни празни места од текстуална низа

Со оваа функција, можете брзо да ги отстраните дополнителните празни места меѓу текстовите.

1. Изберете го опсегот што ви е потребен за да отстраните дополнителни празни места од текстот.

2. Оди на Отстрани простори дијалог прозорец со кликање Kutools > Текст > Отстрани простори.

3. Изберете Сите вишок простори од Тип на празно место, и можете да го прегледате резултатот во Преглед кутија. Погледнете го екранот:

shot-remove-spaces6

4. клик OK or Применуваат. Сите вишок празни места помеѓу вредностите на текстот се отстранети. видете слики од екранот:

shot-remove-spaces7 - стрелка-голема shot-remove-spaces8

Отстрани ги сите простори од текстуална низа

Претпоставувајќи дека сакате да ги отстраните сите празни места помеѓу вредностите на текстот, следниве чекори може да ви помогнат брзо да се справите со него.

1. Означете го опсегот што сакате да ги отстраните сите простори за текст.

2. Оди на Отстрани простори дијалог прозорец со кликање Kutools > Текст > Отстрани простори.

3. Изберете Сите простори од Тип на празно место, и можете да го прегледате резултатот во Преглед кутија. Погледнете го екранот:

shot-remove-spaces9

4. клик OK or Применуваат. Сите празни места помеѓу вредностите на текстот се отстранети. видете слики од екранот:

shot-remove-spaces10 стрелка-голема shot-remove-spaces11

Забелешка:

Оваа алатка поддржува Undo, а враќањето е само едно ниво.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Eduard · 1 years ago
    Trying to remove spaces in text like this 11 660 749,29. Nothing happens(