Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно да го вратите редот на знаци во ќелија со функции во Excel

На пример, имате листа на имиња што се прикажуваат како "име, презиме" во Excel и треба да ја смените редоследот и да ги прикажете имињата како "презиме, име", како ќе го направите тоа? Еве го запознаваме REVERSETEXT функцијата на Kutools за Excel што може да ви помогне да го смените редот на ликовите во ќелиите одеднаш.

Обратен редослед на сите знаци во ќелијата во Excel

Обратен редослед на име во ќелија со даден сепаратор во Excel


Кликнете Kutools >> Функции на Kutools >> Текст > REVERSETEXT. Погледнете го снимениот екран:

обратен текст 1
kutools-стрелка-надолу

Обратен редослед на сите знаци во ќелијата во Excel

Да речеме дека има една реченица во ќелија како што е прикажано подолу прикажан екранот. Можете да го смените редоследот на сите ликови во оваа ќелија со REVERSETEXT Функција лесно како што следува:

1. Изберете празно клетка, а потоа кликнете Kutools > Функции на Kutools > Текст > REVERSETEXT.

2. Во никнуваат Аргументи на функции дијалог прозорецот, кликнете на kutools-select-range-button копчето за да одредите ќелија за која ќе се смени редоследот на сите знаци во Txt кутија.

Совет: Можете само да внесете одредена ќелија во Txt кутија.

3. Кликнете на OK копче. Тогаш ќе видите дека наредбата на сите ликови се менува веднаш.

Совет: По изборот на празно ќелија, можете да ја внесете формулата = REVERSETEXT (A1) и притиснете го копчето Внесете клучот директно да ги смени сите знаци во ќелијата A1.


Обратен редослед на име во ќелија со даден сепаратор во Excel

Понекогаш, можеби ќе треба да го смениме редоследот на ликовите во ќелија со дадениот сепаратор, како што се просторот, запирката, точка-запирка или нешто друго. На пример, имате листа на имиња чии имиња и презимиња се одделени со запирка како што е прикажано подолу снимениот екран. Функцијата REVERSETEXT може да ви помогне да го промените првото име и презимето на целото име со запирка лесно.

1. Изберете празно ќелија покрај листата со име, вели Cell B2, и кликнете Kutools > Функции на Kutools > Текст > REVERSETEXT.

2. На отворањето Аргументи на функции дијалог-кутија, треба да:

(1) Во Txt кутија, наведете ја ќелијата за која сакате да го промените името и презимето со запирка;

(2) Во Separator_char кутија, внесете го одвојувачот на запирка ",". Совет: кога ќе внесете запирка за запис, наводите ќе се додадат автоматски.

3. Кликнете на OK копче. Сега ќе видите дека името на презимето и презимето на наведените полни имиња се менуваат со запирка.

4. Изберете ја Cell B2, повлечете ја рачката за пополнување за да ја примените оваа функција до опсегот што ви треба.

Забелешки:

(1) Ако треба да ги пренасочите зборовите во ќелијата од други сепаратори, на пример простор или запирка, само внесете го просторот или запирка во точката Separator_char поле за дијалог прозорецот Function Arguments.

(2) По изборот на празно ќелија, можете директно да внесете формула = REVERSETEXT (A2, ",") во неа, а потоа повлечете ја рачката за пополнување на опсегот што ви треба. Ако сакате да го промените со други сепаратори, само заменете ја запирка меѓу наводниците со вашиот сепаратор во формулата.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.