Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо обратете ја текстуалната низа или зборовите во Excel

Тоа е проблем за нас да го смениме редоследот на текстуалната низа во Excel, можеби можете да го користите кодот VBA за да ги смените сите ликови од текстуален редослед од лево надесно, и можеби можете да ги смените некои зборови со формула, но и двете е тешко за нас. Удобната корист Ред текст текст of Kutools за Excel може да ви помогне брзо да го решите овој проблем. Ред текст текст можат да ги направат следниве операции:

  • Обратно текстуален ред со ништо, како што се: обратна "Ова е датотека на Excel"Да"Елиф лексеЕ на си сихТ";
  • Обратниот текстуален ред со простор, како што се: обратна "Ова е датотека на Excel"Да"датотека Excel и е Ова";
  • Обратниот текстуален ред со други сепаратори, како на пример обратна "Word / Excel / PowerPoint"Да"PowerPoint / Excel / Word".

Кликнете Kutools > Текст > Ред текст текст, видете слики од екранот:

стрелка-голема снимен обратен текст 2

Употреба:

1. Изберете го опсегот за кој сакате да ја смените текстуалната низа.

2. клик Kutools > Текст > Ред текст текст, Во Обратен текст дијалог прозорецот, ако наведете Ништо под сепаратор, можете да го добиете следниов резултат:

shot-reverse-text-order3 стрелка-голема shot-reverse-text-order4

И ако наведете простор под сепаратор, можете да го добиете ова:

shot-reverse-text-order5 стрелка-голема shot-reverse-text-order6

Се разбира, можете да го промените текстот со други сепаратори, како што се запирка, запирка, враќање на превозот и така натаму.

3. клик OK.


Забелешка:

1. Оваа функција поддржува поништување.

2. Проверка Прескокнете нетекст клетки за да спречите враќање на броевите во избраниот опсег.

Демо


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.