Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо заокружете ги вредностите на клетките без формула во Excel

Понекогаш можеби ќе треба да ги заокружиме вредностите на ќелиите нагоре или надолу во Excel. Но, со помош на формула за заокружување или заокружување, тие нема да ги променат вистинските вредности на клетките по заокружувањето. Со Круг корист на Kutools за Excel, можете лесно да ги примените следниве операции:

  • Заокружување на низа вредности и прикажување на вистинските вредности без формула
  • Заокружувајќи низа вредности и прикажување на вистинските вредности без формула
  • Заокружување на низа вредности и прикажување на вистинските вредности без формула
  • Заокружување на низа вредности за рамномерно и прикажување на вистинските вредности без формула

Кликнете Kutools >> Круг. Погледнете го екранот:

шут круг клеточна вредност 1


Употреба:

1. Изберете го опсегот што сакате да ги заокружи броевите.

2. Потоа примени ја алатката со кликање Kutools > Круг, и наведете ја опцијата за заокружување и децимални места во Круг без формула дијалог-кутија. Погледнете го екранот:

shot-round-cell-value2

3. клик OK да се примени операцијата.


Забелешки:

Заокружување: исто како и = ROUND (број, num_digits) формула. На пример, ако вредноста на ќелијата е 23.56, и ќе ги поставите цифрите на децималното место на 1, а вредноста ќе биде 23.6 по заокружувањето. Погледнете слики од екранот:

shot-round-cell-value3


Заокружување: исто како и = ROUNDUP (број, num_digits) формула. На пример, ако вредноста на ќелијата е 45.23, и ќе ги поставите цифрите со децимални места на 1, а вредноста ќе биде 45.3 по заокружувањето. Погледнете слики од екранот:

shot-round-cell-value4


Заокружување надолу: исто како и = ROUNDDOWN (број, num_digits) формула. На пример, ако вредноста на ќелијата е 38.49, и ќе ги поставите цифрите на децималното место на 1, а вредноста ќе биде 38.4 по заокружувањето надолу. Погледнете слики од екранот:

shot-round-cell-value5


Заокружување на Дури: На пример, ако вредноста на ќелијата е 7.55, и ќе ги поставите цифрите на децималното место на 1, вредноста ќе биде 7.6 по заокружувањето. Но, ако вредноста на ќелијата е 8.65, вредноста на ќелијата ќе биде 8.6 по заокружувањето. Погледнете слики од екранот:

shot-round-cell-value6


Демо: Круг / Круг надолу / Заокружете голем број на клетки

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.