Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо одбирајте клетки врз основа на бои или форматирање во Excel

Понекогаш можеби ќе треба да ги изберете сите клетки врз основа на форматирање на други ќелии во Excel. Откако ќе бидат избрани ќелиите со истото форматирање, можете да ги модифицирате како група. На пример, можете да примените различно форматирање на избраните ќелии.

Вградената команда на Excel ги избира само клетките кои целосно се совпаѓаат со форматирањето на ќелијата, но со Kutools за Excel"S Изберете ќелии со формат алатка, можете да:

Изберете ги сите ќелии со исто / слично форматирање на ќелија

Изберете ги сите клетки според бојата на ќелијатаДемо


стрела сино десен меур Кликнете Kutools >> изберете >> Изберете ќелии со формат. Погледнете слики од екранот:

снимен избор на ќелија со формат 01 стрелка-голема shot-select-cells-with-same-format2

стрела сино десен меур Изберете ги сите ќелии со исто / слично форматирање на ќелија

Претпоставувајќи дека имате голем број на податоци во работниот лист како што е прикажано на екранот подолу и сакате да ги изберете сите ќелии со ист форматирање на ќелија, можете да го направите како што следува.

shot-select-cells-with-same-format3

1. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools > изберете > Изберете ќелии со формат, и во Изберете ќелии со формат дијалог прозорецот ги направи следниве опции:

shot-select-cells-with-same-format4

A : Изберете опсег што сакате да го одберете форматирањето исто со одредената ќелија со кликање shot-button1 копче.

B: Кликни Изберете формат од мобилен копчето за избор на ќелија за која сакате да го користите неговото форматирање.

C : Сите атрибути на основната ќелија се прикажани во полето за подолу листа. Ако сакате да ги изберете сите ќелии со точно истиот форматирање на основната ќелија, ве молиме проверете ги сите опции за атрибути.

D: Ако опсегот содржи празни ќелии и не сакате да ги изберете, ве молиме проверете го ова Игнорирај ги празни клетки опција.

2. Потоа кликнете OK копчето и полето за прашување ќе се појави за да ве потсетат колку ќелии ќе бидат избрани.

shot-select-cells-with-same-format5

3. Ако сакате да ги изберете клетките, ве молиме кликнете Да копчето, ќе видите дека сите ќелии со ист форматирање на вашата специфична ќелија се избрани како што е прикажано во подолу сликите со слики. Ако сакате повторно да пребарувате, ве молиме кликнете Не.

shot-select-cells-with-same-format3 shot-select-cells-with-same-format16 shot-select-cells-with-same-format6

стрела сино десен меур Изберете ги сите клетки според бојата на ќелијата

Ако претпоставиме дека имате опсег како што е прикажано на екранот подолу и сакате да ги изберете сите клетки со користење на бојата на ќелијата, можете брзо да го направите како што следува.

shot-select-cells-with-same-format7

1. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools > изберете > Изберете ќелии со формат, и во Изберете ќелии со формат дијалог прозорецот ги направи следниве опции:

shot-select-cells-with-same-format8

A : Изберете опсег што сакате да ги изберете истите обоени клетки со наведената ќелија со кликање shot-button1 копче.

B : Кликни Изберете формат од мобилен копчето за избор на ќелија која има боја на позадина што сакате да ја користите.

C : Сите атрибути на основната ќелија се прикажани во полето за подолу листа. Ние само треба да ја провериме бојата на ќелијата за да ги изберете сите ќелии во оваа демонстрација.

D : Ако опсегот содржи празни ќелии и не сакате да ги изберете, ве молиме проверете го ова Игнорирај ги празни клетки опција.

2. Потоа кликнете OK копчето и полето за прашување ќе се појави за да ве потсетат колку ќелии ќе бидат избрани.

shot-select-cells-with-same-format9

3. Ако сакате да ги изберете клетките, ве молиме кликнете Да копчето, ќе видите дека сите ќелии со иста боја на вашата специфична ќелија се избрани како што е прикажано во подолу слики од екранот. Ако сакате повторно да пребарувате, ве молиме кликнете Не.

shot-select-cells-with-same-format7 shot-select-cells-with-same-format10

стрела сино десен меурЗабелешка:

arrow За да избегнете избор на празни / празни ќелии, ве молиме проверете Игнорирај ги празни клетки опција.


стрела сино десен меурПогледнете Избери кели со демо формат за форматирање (видео 1)

Видео 1.Изберете ќелии со формат демонстрација.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.