Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо селектирајте, деселектирајте и вратете повеќе опсези во Excel

Со избирање на повеќе опсези, работата оди лесно кога треба да ги уредувате или бришете податоците во овие избори во исто време. Можете да направите не соседни избори држејќи го копчето Ctrl, но невозможно е брзо да ги избришете или обратите опсезите. Сепак, на Изберете опсег помошник корист на Kutools за Excel ќе ви помогне да работите лесно. Со оваа корисна алатка, можете брзо да ги примените следните операции во Excel.

Изберете повеќе не-соседните опсези на било кој работен лист лесно

Деселектирајте ги клетките од избраниот опсег лесно

Реверзно избрани опсези лесно


Кликнете Kutools >> изберете >> Изберете опсег помошник. Погледнете го екранот:


Употреба:

1. Наведете една од опциите за избор во Изберете опсег помошник дијалог-кутија.

2. И потоа одете да изберете опсези во вашиот лист.

совети:
Можете да изберете опсези во истата работна лист или да преминете повеќе работен лист со оваа алатка.
Ресетирање: Ќе го ресетира (поништи) вашиот последен избор.
Reset All: Ќе ги ресетира (поништи) сите избори.


Изберете повеќе не-соседните опсези на било кој работен лист лесно

Изберете повеќе опсези без да го држите копчето CTRL на истиот лист или да преминете повеќе работни листови.
Како и во следните слики од екранот, можете брзо да одберете повеќе опсези во Лист 1 и Лист 2 во исто време:


Деселектирајте ги клетките од избраниот опсег лесно

Претпоставувајќи дека имате опсег избрани во вашиот работен лист како што следува:

Можете брзо да деселектирате некои ќелии од избраниот опсег со Отстранете ги ќелиите опција во Изберете опсег помошник.
На пример, можеме да ги одбиеме клетките од опсегот како:


Реверзно избрани опсези лесно

Можете да ги користите Обратна селекција опција за избор на обратен опсег. На пример:

Можете да ги користите Обратна селекција за да го добиете како:

Со еден збор, со користење на Изберете опсег помошник, можете лесно да направите какви било видови на избор во Excel. Ве молиме одете да го преземете и инсталирате Kutools за Excel за да добиете бесплатен пробен примерок l од овде.


Демо: Брзо одбирај, деселектирај и обрати повеќе опсези во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.