Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Изберете интервал (секој друг) редови или колони во Excel

Во Excel, можете рачно да го изберете интервалот или сите други редови или колони со држење на копчето Ctrl. Но, ако имате илјадници редови во работниот лист, овој метод ќе биде многу проблематичен и одзема многу време. Excel не поддржува опција за брзо избирање редни линии или колони со еден клик. Но Kutools за Excel's Изберете интервали на редови и колони алатка може брзо да одбере редни линии или колони во Excel.

Брзо селектирајте ги сите други редови

Брзо изберете ги сите други колони


Кликнете Kutools >> изберете >> Изберете интервали на редови и колони. Погледнете слики од екранот:

снимени одберете интервални редови на колони 01 стрелка-голема shot селектира интервален ред на колона 02

Брзо селектирајте ги сите други редови

1. Изберете го опсегот што сакате да го изберете секој друг ред.

2. Оди на Изберете интервали на редови и колони дијалог прозорецот и проверете Редови опцијата, потоа внесете го наведениот број во Интервал на кутија, и внесете го бројот во Редови кутија. Совет: На пример, ако сакате да ги изберете сите редови 2 по секој број на 2 во опсег, ве молиме внесете 2 во Интервал на кутија и внесете 2 во Редови кутија.

3. Потоа кликнете Ok. Ќе го видите резултатот како што е прикажано на екранот подолу.

shot-select-interval-rows-columns3


Брзо изберете ги сите други колони

1. Користете го doc-replace-range-names-7 копчето за да го изберете опсегот за кој сакате да ги изберете сите други колони.

2. Во Изберете интервали на редови и колони дијалог прозорецот, ве молиме наведете Колумни од изберете опција. Потоа наведете Интервал на опција и Колумни опција. Совет: Ако сакате да ја изберете секоја колона по една колона, напишете го 1 во Интервал на кутија и напишете во 1 во Колумни кутија. Погледнете го екранот:

shot-select-interval-row-column-3

3. И потоа кликнете OK копчето и сите други колони се избрани во опсегот како што е прикажано во екранот подолу.

shot-select-interval-rows-columns5


Забелешка:

Ако проверите Изберете цели колони, можете брзо да ги истакнете целите избрани редови или колони.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  daniel · 4 years ago
  No matter which sheet I use, I cannot seem to get the row selection to work-.
  Only columns can be selected this way..
  Using Excel 2013 for windows (win 7).
  any idea?
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Grzegorz · 4 years ago
   Yeah, I have the same problem ;
   • To post as a guest, your comment is unpublished.
    admin_jay · 4 years ago
    [quote name="Grzegorz"]Yeah, I have the same problem ;[/quote]
    Hello, Please make sure you have installed the latest version.

    If the problem persists with latest version, please try to create some sample data in new workbook and then try it again with the sample workbook.

    if the problem can be replicated in sample workbook, please send it to me at jaychivo#extendoffice.com. Please replace # with @.

    :-)