Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно изберете не-празни или не-празни ќелии во опсег во Excel

Понекогаш, можеби ќе треба да ги замените сите не-празни ќелии со истиот текст во избраниот опсег. За да ги замените сите не-празни ќелии во опсег, мора прво да ги одберете. Со Изберете неблокирачки ќелии корист на Kutools за Excel, можете да ги изберете сите не-празни ќелии од опсег со само еден клик.

Изберете не-празни ќелии во опсег во Excel


Кликнете Kutools > изберете > Изберете неблокирачки ќелии. Погледнете го екранот:


Изберете не-празни ќелии во опсег во Excel

1. Изберете го опсегот со не-празни ќелии што сакате да ги изберете.

2. клик Kutools > изберете > Изберете неблокирачки ќелии. Погледнете го екранот:

3. Потоа се појавува дијалог-кутија и ќе ви кажам колку не-оддалечени ќелии се избрани во наведениот опсег. Кликнете на OK копчето за да го затворите.

shot изберете не празни ќелии 02

Досега се избрани сите небалансни ќелии како што е прикажано подолу прикажаното на екранот:

shot изберете не празни ќелии 03

Забелешка: Оваа функција може да се примени и на повеќе делови во работниот лист.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.