Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо изберете специфични ќелии, цели редови или цели колони врз основа на критериумите во Excel

Нормално, ако треба да одберете клетки, цели редови или цели колони врз основа на специфични критериуми во Excel, како што сакате да ги изберете сите ќелии што завршуваат со "Km", треба да пребарувате ќелии еден по еден и да ги одберете рачно. Kutools за Excel's Изберете специфични ќелии алатка може брзо да избира клетки, цели редови или цели колони врз основа на критериуми. Со оваа алатка, можете брзо да одберете клетки, цели редови или цели колони врз основа на критериуми, како што е еднакво на одредена вредност, не е еднаква на одредена вредност, поголема од вредност, поголема или еднаква на вредност, помала од вредност , Помалку или еднакво на вредност, Почнува со вредност, Не започнува со вредност, Завршува со вредност, Не завршува со вредност, Содржи одредена вредност и Не содржи специфична вредност.

Изберете ќелии, цели редови или цели колони врз основа на критериуми или вредности

Изберете ќелии, цели редови или цели колони кои содржат специфичен текст или вредност


Кликнете Kutools >> изберете >> Изберете специфични ќелии. Погледнете слики од екранот:

стрелка-голема

Изберете ќелии, цели редови или цели колони врз основа на критериуми или вредности

Претпоставувајќи дека имате опсег на податоци како следната снимка на екранот, а сега сакате да ги одберете клетките, целиот ред или целата колона која содржи вредности поголеми или еднакви на 80 и помали или еднакви на 100. Со ова Изберете специфични ќелии алатка, можете брзо да се справи со тоа.

shot-select-specific-cells3

1. Изберете го опсегот и примени ја оваа алатка со кликање Kutools > изберете > Изберете специфични ќелии.

2. Во Изберете специфични ќелии дијалог прозорецот, ве молиме изберете го Тип на селекција: Мобилен, Целиот ред or Целосна колона. Совет: Ако сакате да изберете цели редови, ве молиме изберете го целиот ред. Истото до целата колона. Потоа наведете ги критериумите од Специфичен тип. Погледнете го екранот:

shot-select-specific-cells4

3. Потоа кликнете OK or Применуваат, ќе се појави поле за брзо известување за да ви каже колку одбрани ќелии, редови или колони.

shot-select-specific-cells5

4. И потоа кликнете OK. Сите клетки кои ги исполнуваат вашите критериуми се избрани. Погледнете слики од екранот:

shot-select-specific-cells3 стрелка-голема shot-select-specific-cells6

Изберете ќелии, цели редови или цели колони кои содржат специфичен текст или вредност

На пример, ако имате опсег на ќелии и сакате да одберете ќелии, цели редови или цели колони кои содржат букви "Ексел"Можете да го направите тоа како што следува:

1. Означете го опсегот од кој сакате да одберете ќелии, цели редови или цели колони. И потоа примена на оваа алатка со кликање Kutools > изберете > Изберете специфични ќелии.

2. Оди на Изберете специфични ќелии дијалог прозорецот, Ве молиме изберете го Тип на селекција: Мобилен, Целиот ред or Целосна колона. Совет: Ако сакате да изберете цели редови, ве молиме изберете го целиот ред. Истото до целата колона. Потоа наведете ги критериумите од Специфичен тип. Погледнете го екранот:

shot-select-specific-cells7

3. Потоа кликнете OK or Применуваат, ќе се појави поле за брзо известување за да ви каже колку одбрани ќелии, редови или колони.

shot-select-specific-cells8

4. И потоа кликнете OK. Селектирани се сите клетки кои го содржат конкретниот текст. Погледнете слики од екранот:

shot-select-specific-cells9 стрелка-голема shot-select-specific-cells10

Демо: Изберете ќелии, цели редови или цели колони врз основа на критериуми

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Ajaz · 1 years ago
  Thanks ajay, but i will re put my question
  I have values from cell A1:A100 which is actually the hours reqired to fabricate certain items. In another cell C1 i have a fixed value say 200 whic is total hours the x number of people will work in day.
  Now in B2 i will make a formula =sum($A$1:A2) and i will copy this formula upto B100.
  Now i will check the results in the column B. The cell from from where the value is greater than the value in C1, i want the formula to change from that cell.
  For example if the value in B5 is greater than the value in C1 i want to change the formula as =sum($B$5:B6).

  In short cell B1:B5 have fulfilled the required hours in a day. So i want to calculate the required hours for the next day.

  So my question is how can i change my range of sum when the criteria is achieved..
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Darius Kaunelis · 4 years ago
  Everything is nice, bar the group of functions related to selection of specific cells. This group of functions is virtually non-working and nearly always returns the "No cells qualify" message, whatever the criterion. I wonder why this is so.