Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо поставете висина на ред или ширина на колона во инчи, килограми, сантиметри или пиксели

Понекогаш, треба брзо да ја прилагодите висината на редот и ширината на колоната во сантиметри, инчи, килограми или пиксели. На пример, треба да направите секоја ќелија како плоштад во Excel. За да го направите ова, треба брзо да ја прилагодите големината на келијата во килограми, сантиметри, инчи или пиксели. Со помош на Kutools за Excel"S Прилагодете ја големината на ќелијата, можете брзо да ја прилагодите висината на ред и ширината на колоната во Excel.


Кликнете Kutools >> Формат >> Прилагодете ја големината на ќелијата. Погледнете слики од екранот:

стрелка-голема

shot-adjust-cell-size4


Употреба:

1. Изберете го опсегот за кој сакате да ја прилагодите големината на ќелијата.

2. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools > Формат > Прилагоди ја големината на мобилниот ...видиш скриншот:

shot-adjust-cell-size3

3. Наведете еден од типовите од Тип на единица што ви треба. Ако сакате да ја прилагодите и висината на редот и ширината на колоната, проверете го Висина на редот и Ширина на колоната.

4. Потоа наведете ја висината на редот и ширината на колоната според вашата потреба. А висината на редот и ширината на колоната се прилагодени колку што ви требаат. Погледнете слики од екранот:

shot-adjust-cell-size2

стрелка-голема

shot-adjust-cell-size4


Забелешки:

1. Оваа операција поддржува откажи (Ctrl + Z).

2. Со оваа алатка можете исто така да го прилагодите целиот лист.

3. Ако сакате да ги поставите клетките како квадрати, само треба да го внесете истиот број во Висина на редот и Ширина на колоната. Погледнете слики од екранот:

shot-adjust-cell-size5

стрелка-голема

shot-adjust-cell-size7


Демо: Поставете висина на висина или ширина на колона во инчи, килограми, сантиметри или пиксели

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.