Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо наместете ја површината за скролување (сокријте ги неизбраните колони и редови одеднаш) во Excel

Ако имате лист со премногу колони и редови, можеби ќе сакате да ги скриете сите редови и колони, освен оние во одреден опсег. Со тоа, можете лесно да останете фокусирани на вистинските податоци со кои треба да се справите, или да спречите да се движите наоколу во работниот лист. Со ова Поставете површина за скролување корисноста на Kutools за Excel, можете брзо да ги скриете неизбраните колони и редови одеднаш.


Кликнете Kutools >> Прикажи / Сокриј >> Поставете површина за скролување. Погледнете го екранот:

снимена област за скролување 2


Употреба:

1. Изберете опсег што сакате да го поставите како област за скролување на следниов начин:

2. И потоа се применуваат Поставете површина за скролување. И ќе добиете површина за скролување како што е прикажано на долната слика.

Забелешки:

  1. Можете да изберете цели редови или колони за поставување на површина за скролување, но површината за скролување не може да се состои од повеќе не-соседни опсези.
  2. Можете брзо да ја отстраните областа за скролување со примена на "Прикажи ги сите граници"од"Прикажи / Сокриј".
  3. Исто така можете рачно да го отстраните од: Кликнете на "изберете сите"копче, се наоѓа на пресекот на заглавјето за ред и колона; кликнете со десното копче на било кој ред на редот и изберете"Откријте"за да ги прикажете сите редови; десен клик на која било буква од колоната и изберете"Откријте"за да ги прикажете сите колони.
  4. Оваа функција поддржува едно ниво Поништи. Можете да притиснете Поништи (Или Ctrl + Z) веднаш да се врати операцијата.

Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.