Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо подели ја содржината на ќелијата со простор / нова линија / запирка / период или други разграничувачи во Excel

Може да биде вообичаено за нас да ги поделиме содржините на ќелиите во повеќе колони или редови од страна на некои специфични разграничувачи, како што се запирка, простор, нова линија, итн. Во Excel можеме да го примениме Текст во колона алатка за поделба на вредностите на ќелиите во повеќе колони, но, дали сте уморни од користење на волшебникот чекор по чекор за да го завршите разделување? Освен тоа, полето за текст во колона не може да се подели на ќелијата со редови. Еве, можам да ви препорачам моќна алатка-Kutools за Excel, Со Сплит клетки функција, можете брзо да ги поделат повеќе содржини на ќелиите во колони или редови од страна на одредени разграничувачи.

Се дели содржината на ќелиите во повеќе колони или редови од простор / запирка / нова линија или други разграничувачи

Сплит текст и броеви помешани во една ќелија / колона во две ќелии / колони / редови


Се дели содржината на ќелиите во повеќе колони или редови од простор / запирка / нова линија или други разграничувачи

На пример, ја имам следнава листа на вредности на ќелии, сега, сакам да ја поделим содржината на секоја ќелија со запирки:

Ве молиме да се справите со оваа задача со следните чекори:

1. Изберете ги вредностите на ќелиите што сакате да ги поделите на повеќе колони или редови.

2. Потоа примени ја опцијата Сплит ќелии со кликање Kutools > Текст > Сплит клетки, видете го екранот:

shot split cell 01

3. Во Сплит клетки дијалог-кутија, треба да:

1). Изберете го сепараторот за кој сакате да ги поделите ќелиите врз основа на, се разбира, исто така можете да наведете други разграничувачи што ви се потребни под други текст кутија.

2). За разделување на ќелии на повеќе колони, ве молиме изберете го Сплит на столбови опција. Во спротивно, одберете го Сплит на редови опција да се поделат ќелиите на повеќе редови.

3). Кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

4. Друг дијалог-кутија се појави за да ве потсетам да одберете една ќелија за да го поставите резултатот од поделбата, видете го екранот:

5. Потоа кликнете OK, а избраните содржини на ќелиите се поделени со запирка. Погледнете слики од екранот:

Подели на столбови:

Сплит на редови:


Сплит текст и броеви помешани во една ќелија / колона во две ќелии / колони / редови

На пример, имам листа на текстуални низи кои се мешаат со текст и бројки како што е прикажано подолу. Сега, ќе го поделим текстот и бројот од секоја ќелија и ќе ги ставам во две ќелии / колони / редови.

1. Изберете ја листата на текстуални низи со кои сакате да го поделите текстот и броевите и кликнете Kutools > Текст > Сплит клетки. Погледнете го екранот:

shot split cell1

2. Во дијалошката рамка за Отворање на келиите, ве молиме проверете Сплит на столбови опција или Сплит на редови опции како што ви треба во тип секција, проверете го Текст и број опција во Сплит од секција и кликнете на Ok копче. Погледнете го екранот:

3. Сега се појавува вториот дијалог прозорец за разделување. Те молам одбереш првиот опсег на целни ќелии и кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

И сега текстот и броевите се поделени и ставени во различни колони или редови. Погледнете подолу слики од екранот:

Подели на столбови:

Сплит на редови:

Забелешка: Оваа алатка поддржува Поништи (Ctrl + Z).


Демо: Содржина на ќелијата со простор / нова линија / запирка / период или други разграничувачи

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.