Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо подели ги податоците во повеќе работни листови врз основа на избраната колона во Excel

Ако претпоставиме дека имате лист што има податоци во колоните од А до Г, името на продавачот е во колона А и треба автоматски да ги поделите овие податоци во повеќе работни листови врз основа на колоната А во истата работна книга. Секој продавач ќе биде поделен на нов работен лист. Kutools за Excel"S Сплит Датум алатка може брзо да ги подели податоците во повеќе работни листови врз основа на избраната колона во Excel.

Разделување на податоци во повеќе работни листови врз основа на избраната колона

Разделување на податоци во повеќе работни листови врз основа на бројот на редови


Кликнете Kutools More > Лист > Сплит податоци (или Kutools Плус> Сплит податоци). Погледнете слики од екранот:

податоци за разделување на податоци 001 kutools-стрелка-десно

Разделување на податоци во повеќе работни листови врз основа на избраната колона

Претпоставувајќи дека имате податоци за опсегот како што е прикажано во скриншот подолу, и сакате брзо да ги поделите овие податоци во повеќе работни листови врз основа на колоната А во работна книга со делење на секое име во новата работна табела. На пример, сите Kelly ќе се подели на истиот лист. Можете да го направите како што следува:

1. Изберете го опсегот што сакате да го поделите на повеќе работни листови врз основа на колона. Совет: Ако сте одбрале опсег со заглавие, ве молиме проверете Моите податоци имаат заглавија опција.

2. А потоа примена на алатката со кликнување Kutools More > Лист > Сплит податоци. Во Поделете го датумот во повеќе работни листови дијалог прозорецот, ве молиме изберете Специфична колона а потоа наведете колона со која сакате да ги поделите податоците врз основа на паѓачката листа.

3. Ве молиме наведете го новиот работен лист. Можете да го користите Вредности на колоната како што се новите работни листови. Исто така можете да напишете Префикс или Суфикс за името на работните листови.

4. клик OK да се подели податоци. Погледнете го екранот:

Секое име во колоната е поделено на нов работен лист.


Разделување на податоци во повеќе работни листови врз основа на бројот на редови

Претпоставувајќи дека имате податоци за опсегот како што е прикажано во скриншот подолу, и сакате брзо да ги поделите овие податоци на повеќе работни листови врз основа на бројот на редови, на пример, подели ги сите 5 редови на податоци во нова работна табела во истата работна книга. Можете да го срушите на следниов начин:

1. Изберете го опсегот што сакате да го поделите на повеќе работни листови врз основа на секој редослед на 5.

2. А потоа примена на алатката со кликнување Kutools More > Лист > Сплит податоци. Во Поделете го датумот во повеќе работни листови дијалог прозорецот, ве молиме изберете Фиксни редови и потоа наведете го бројот на редот во полето.

3. Ве молиме наведете го новиот работен лист. Можете да го користите Броеви на редови како што се новите работни листови. Исто така можете да напишете Префикс или Суфикс за името на работните листови.

4. клик OK да се подели податоци. Погледнете го екранот:

Секој 5 ред од овој опсег е плукан во нов работен лист во истата работна книга.


Демо: Брзо подели ги податоците во повеќе работни листови врз основа на избраната колона во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 300 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Arturo · 7 months ago
  Is there something similar for Google Sheets?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Christian · 1 years ago
  There seems to be an issue with the Kutools "Copy Page Setup" print function when used in Office 365 as it isn't able to copy the "Fit All Columns on One Page" setting to the other worksheets. Instead it uses the "Fit Sheet on One Page". Tried finding the printer default settings for the worksheets created by Kutools, but wasn't successful - it doesn't seem to use the settings from the default template? How can this be achieved?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Claire Counihan · 1 years ago
  Has there been a resolution to this? I am unable to split data into multiple worksheets based on the content of a column.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Debbie Toups · 4 years ago
  This function is not working, any suggestions
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Algemron · 4 years ago
   I'm having a similar issue with this feature not working.
   seems to copy of of sync. believe its to do with there being only single entries for some of the data.
   cant work out why its not using the selected headers and replacing them with the first entry

   using the macro they have seems to work:
   http://www.extendoffice.com/documents/excel/1174-excel-split-data-into-multiple-worksheets-based-on-column.html
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Algemron · 4 years ago
   Use the Macro they have on the website to fix this. Seems to work

   http://www.extendoffice.com/documents/excel/1174-excel-split-data-into-multiple-worksheets-based-on-column.html
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Carrie · 4 years ago
  In my previous comment, the data I was splitting was in a table. Once I converted it to a range, I didn't have the problem with the record. The formatting issue still remains.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   admin_jay · 4 years ago
   [quote name="Carrie"]In my previous comment, the data I was splitting was in a table. Once I converted it to a range, I didn't have the problem with the record. The formatting issue still remains.[/quote]
   We are going to enhance this utility to accomplish the Table data and try to support keep formatting in upcoming version. :-)

   We are working on it.