Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо подели или одделете прво, средно и презимиња на полно име во Excel

Додека користите Microsoft Excel, може да се подели една колона во посебни колони врз основа на содржината на ќелијата. Како што е прикажано подолу прикажувањето на екранот, можете да ги поделите целосните имиња во колона во колони од прво, средно и презиме, одделно како што ви требаат.

Овде ќе ви препорачаме а Сплит Имиња корист на Kutools за Excel, со оваа алатка, можете лесно да ги поделите целосните имиња во колона во колони од прво, средно и презиме одеднаш, а тоа ќе ја подобри ефикасноста на работата.

Сплит прво, средно и презимиња на полно име во Excel


Кликнете Kutools > Текст > Сплит Имиња. Погледнете го екранот:

doc стрелка десно снимени подели имиња 2


Сплит прво, средно и презимиња на полно име во Excel

Претпоставувајќи дека имате листа на целосни имиња кои вклучуваат прво, средно и презимиња во опсегот A2: A10. За лесно разделување на овие целосни имиња во посебни колони, направете го следново.

1. Ве молиме изберете ги ќелиите за името што ќе ги поделите и кликнете Kutools > Текст > Сплит Имиња за да се овозможи Сплит Имиња дијалог-кутија.

2. Во Сплит Имиња дијалогот, проверете го Firstname, Средно име и Презиме кутии како што ви треба, а потоа кликнете на OK копче.

Белешки:

(1) Покрај раздвојувањето на првото, средното и презимето заедно, може да се подели само еден од нив само со проверка на соодветната опција.

(2) Доколку во првиот чекор не ги изберете клетките за име, можете да кликнете на Погледни ги копчето зад Опсег на Сплит поле за избор на клетки за име.

3. Изберете одредена ќелија за која сакате да ги најдете одделните податоци, потоа кликнете на OK копче.

Ќе видите дека избраните целосни имиња веднаш се одвојуваат на прво, средно и презиме и се наоѓаат во наведените колони. Погледнете го екранот:


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Kunal Shah · 1 years ago
  Hi. I have an excel issue. I have the following in one cell. "JohnDoe" I need to separate the first name and last name into two columns. The first letter of the first name and the first letter of the last name are capitalized. How can I do this?


  Example:


  JohnDoe ---- Need it to be John Doe
  MichaelJordan ---- Need it to be Michael Jordan
  TomSmith ---- Need it to be Tom Smith
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Barnett Frankel · 1 years ago
  I have a spreadsheet and every 6th line has a county name, state, and other information. I need to extract just the county name and place it 5 lines down in column A, e.g., B22 = Clinton County, ILLINOIS, EPA Region5. Only the word 'Clinton' needs to be extracted and then pasted to A26. There are 549 rows of data, each county is 6 rows.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Admin_jay · 1 years ago
   [quote name="Barnett Frankel"]I have a spreadsheet and every 6th line has a county name, state, and other information. I need to extract just the county name and place it 5 lines down in column A, e.g., B22 = Clinton County, ILLINOIS, EPA Region5. Only the word 'Clinton' needs to be extracted and then pasted to A26. There are 549 rows of data, each county is 6 rows.[/quote]
   Can you please try to create some sample data in new workbook?

   Please attached the workbook in your email with detailed informaiton via jaychivo@extendoffice.com