Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Индекс на сите броеви во хемиските равенки правилно во Excel

Тоа може да биде досадно и проблематично за вас правилно да ги напишете хемиските формули и равенки поради индексите во Excel. Нормално, треба да ги форматирате броевите како индекс една по една, но, ако имате Kutools за Excel, Со Броеви на индекс во хемиски формули алатка, може да открие кои броеви треба да бидат индексирани во хемиските равенки и да ги форматираат автоматски.

Индекс на сите броеви во хемиските равенки и формули брзо и лесно


стрела сино десен меур Индекс на сите броеви во хемиските равенки и формули брзо и лесно

1. По инсталирањето Kutools за Excel, одберете ги текстуалните низи кои сакате да ги индексирате броевите.

2. Потоа кликнете Kutools > Текст > Броеви на индекс во хемиски формули, видете го екранот:

shot индекс број хемиски 1

3. И се појавува дијалог за да ве потсетам на бројот на успешно конвертирани ќелии, видете го екранот:

shot индекс број 4

4. Кликнете OK за да го затворат, а броевите во хемиските равенки се детектирани и форматирани како индекси правилно како што се прикажани следните слики:

shot индекс број 5

Забелешка: Оваа операција поддржува Поништи (Ctrl + Z).


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.