Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно се собираат апсолутните вредности во опсег во Excel

За листа на податоци што ги содржи и негативните и позитивните броеви, можеби ќе треба да ги земете апсолутните вредности на овие вредности. На пример, листата содржи броеви 7, 8, -10, 5, -25, за сумирање на апсолутните вредности, резултатот треба да биде 55 наместо -15. Со Сум апсолутни вредности корист на Kutools за Excel, можете лесно да ги измерите сите апсолутни вредности без да користите формули.

Сум апсолутни вредности во опсег во Excel


Кликнете Kutools > Помошник на Формула> Сум апсолутни вредности. Погледнете го екранот:


Сум апсолутни вредности во опсег во Excel

1. Изберете празно ќелија за поставување на резултатот, а потоа кликнете Kutools > Формула > Сум апсолутни вредности.

2. Во Помошник на Формула дијалог прозорецот, кликнете на копчето во Внесување аргументи секција.

3. Тогаш a Kutools за Excel дијалогот се појавува, одберете ја листата на податоци што сакате да ги сумирате апсолутните вредности, а потоа кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

4. Кога се враќа на Помошник на Формула дијалог прозорецот, кликнете на OK копче.

Сега можете да видите дека резултатот од сите апсолутни вредности е населен на избраната празно клетка.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.