Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо ги земеме сите бројки / броеви во ќелија во Excel

На пример, една ќелија содржи вредност на 517.8 и сакате да ги сумирате сите броеви / цифри (5, 1, 7 и 8) во оваа вредност како што е прикажано подолу снимениот екран. Како да се реши? Kutools за Excel Најчесто користени формули ја собира формулата на Сум броеви во ќелија за лесно пресметување во Excel.

Брзо сумирање на сите бројки / броеви во ќелија во Excel


Кликнете на Kutools > Помошник на Формула > Сум броеви во ќелија, видете подолу слики од екранот:

истрел броеви kutools-стрелка-десно испукани сумирани броеви во клетката 2

Брзо сумирање на сите бројки / броеви во ќелија во Excel

Оваа формула може да ја збие секоја цифра / број во дадена ќелија брзо во Excel. Ве молиме направете го следното:

1. Изберете ја ќелијата која ќе излез пресметан резултат и кликнете на Kutools > Помошник на Формула > Сум броеви во ќелија.

2. Во дијалогот за отворање Formula Helper, наведете ја адресата на ќелијата чии бројки ќе ги сумирате во Мобилен поле, и кликнете на Ok копче.

Совет: Можете исто така да кликнете на Погледни ги копчето испукани сумирани броеви во клетката 5 за да ја одберете клетката.

Тогаш сите цифри во наведената ќелија се сумираат одеднаш.

Забелешка: Оваа формула ќе ја пресмета секоја цифра во дадената ќелија. На пример, дадената ќелија е полна со "23 бруцоши во групи 4", оваа формула ќе ги збие 3 броевите на 2, 3, и 4, но не и два броја на 23 и 4.


Демо: Брзо сумирај ги сите цифри / броеви во ќелија во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.