Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо сумирање на задебелени вредности / броеви само во Excel

Претпоставувајќи дека имате бројни броеви, некои од нив се форматирани како задебелени букви. Еве, сакате да ги сумирате вредностите на ќелиите форматирани само со задебелени букви, вообичаено, не постои директен начин за собирање на задебелени вредности во Excel, освен создавање VBA код за да се реши. Денес, сакам да ви препорачам корисна алатка-Kutools за Excel, содржи некои најчесто користени функции, како броеви и збирни ќелии врз основа на бојата на фонтот, броењето и збирните ќелии врз основа на задебелен фонт, и така натаму.

Сума смели вредности / броеви само во Excel


Сума смели вредности / броеви само во Excel

Претпоставувајќи дека го имате следниов опсег на податоци што содржи неколку задебелени броеви, за да ги добиете вкупните вредности на задебелени букви, направете го следното чекор по чекор:

снимен сума со задебелен 1

1. Кликнете на ќелијата каде што сакате да го изведете резултатот, во овој пример, ќе кликнете на ќелијата I2.

2. Потоа примени го SUMBYFONTBOLD алатка со кликање Kutools > Kutools Функции > Статистика и математика > SUMBYFONTBOLD, видете го екранот:

снимен сума со задебелен 6

3. Во исфрлен надвор Аргументи на функции дијалог прозорецот, кликнете снимен сума со задебелен 4 копчето за да го изберете опсегот на податоци што сакате да ги сумирате задебелени ќелии, видете го екранот:

снимен сума со задебелен 3

4. Откако ќе го изберете опсегот на податоци, а потоа кликнете OK копчето за да го затворите дијалогот, а вкупната вредност на задебелени броеви е добиена. Погледнете го екранот:

снимен сума со задебелен 5

Забелешка: По инсталирањето на Kutools за Excel, можете да ја внесете оваа формула: = SUMBYFONTBOLD (A1: F11) директно во празно ќелија за да се прикаже резултатот, а потоа притиснете Внесете клуч за пресметување.


Демо: Брзо сумирање на задебелени вредности / броеви само во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Nurcan · 1 years ago
    hi, why actual subtotal is changing? for example; it needs to be 3004.12 but comes 3004.12. Can you help me please?