Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно се собираат / бројат / просечните видливи ќелии, редови или колони само во Excel

Општо земено, функциите SUM / COUNT / AVERAGE ќе сумираат / бројат / просекуваат секоја ќелија во наведениот опсег. Но, понекогаш може да филтрирате или да скриете редови или колони во наведениот опсег, а вие треба да ги исклучите или игнорирате овие филтрирани / скриени редови или колони додека го сумирате / пребројувате / просејувате опсегот. Како? Kutools за Excel СЕКСЕДАВЕН функција, СОВЕТУВАЊЕ функција, и AVERAGEVISIBLE функцијата може да ви помогне лесно да се справи со видливи клетки.

Сума видливи клетки, редови или колони само во Excel

Брои видливи ќелии, редови или колони само во Excel

Просечни видливи ќелии, редови или колони само во Excel


Сума видливи клетки, редови или колони само во Excel

На пример, кријат 2 колони (колона Б, Д) и 4 редови (ред 3,4,7,10) во табелата подолу прикажана екранот. Можете да го примените СЕКСЕДАВЕН функции за да ги сумира видливите клетки само со игнорирање на сите филтрирани / скриени ќелии, редови и колони лесно.

1. Изберете празно клетка на која ќе го ставите резултатот на сумирање и кликнете Kutools > Функции > Статистика и математика > СЕКСЕДАВЕН. Погледнете го екранот:

shot суви 1

2. Во дијалогот за отворање Function Arguments, ве молиме изберете го опсегот што ќе ги зумирате видливите ќелии само во Референци поле, и кликнете на OK копче.

И сега само видливи клетки се сумираат, а резултатот на сумирање се враќа во избраната ќелија. Погледнете го екранот:

Забелешка: Формулата = SUMVISIBLE (A1: F11) се креира и се прикажува во лентата за формули, и можете да ја користите директно за да ги намалите видливите ќелии само во одреден опсег.


Брои видливи ќелии, редови или колони само во Excel

За пребројување видливи ќелии само со игнорирање на филтрирани / скриени ќелии, редови и колони, направете го следното:

1. Изберете празно место ќе го ставите резултатот на броење и кликнете Kutools > Функции > Статистика и математика > СОВЕТУВАЊЕ. Погледнете го екранот:

2. Во дијалогот за отворање Function Arguments, наведете го опсегот во кој ќе ги вметнувате видливите ќелии само во Суд поле, и кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

И сега вкупниот број на видливи клетки се враќа во избраната ќелија. Погледнете го екранот:

Забелешка: Формулата = СОСТАВУВАЊЕ (A1: F11) е креиран и прикажан во лентата со формули, и можете да го користите директно за да ги броите само видливите ќелии.


Просечни видливи ќелии, редови или колони само во Excel

За пресметување на просекот на видливи клетки само со игнорирање на филтрирани / скриени ќелии, редови и колони, направете го следното:

1. Изберете празно клетка ќе ја ставите просекот на, и кликнете Kutools > Функции > Статистика и математика > AVERAGEVISIBLE. Погледнете го екранот:

2. Во дијалогот за отворање Function Arguments, ве молиме наведете опсег што ќе го пресметате просекот на видливи ќелии, и кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

И сега просекот на видливи клетки се враќа само во избраната ќелија. Погледнете го екранот:

Забелешка: Можете да формула = ВОЗНЕМИРУВАЊЕ (A1: F11) се создава и се прикажува во лентата со формули, и може да се користи директно за да се пресмета просекот на видливи ќелии.


Важен Совет

вградените функции на Kutools за Excel ќе работат само на компјутерите со инсталирани и овозможени Kutools for Excel. Ако сакате да ги пренесете или да ги испратите оние работни книги за кои се применети вградените функции на Kutools за Excel, ве молиме не заборавајте да ги претворите овие формули кои биле креирани со Kutools for Excel функциите во првите пресметани резултати. Можете да ги користите Kutools за Excel До вистински алатка за брзо конвертирање на формулите во пресметаните резултати. Погледнете го екранот:

снимен тотален 1


Демо: Лесно сума / брои / просечни видливи клетки, редови или колони

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.