Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо форматирање на текст или карактери како надписник или индекс во Excel

Нормално можете лесно да го форматирате карактерот како надписник или индекс во Excel, но ако сакате одделно да ги форматирате различните знаци на ќелијата како натпис или индекс во Excel, можеби ќе треба да ја повторите функцијата Форматирање Cells чекор по чекор. Тоа е работа која одзема многу време. Во овој случај, на Надпис / индекс алатка на Kutools за Excel на крајот може да ви заштеди време со тоа што ги донесовте следниве предности во Excel:

  1. Брзо форматирање на различни карактери како надписник или индекс;
  2. Лесно се форматира атрибутот на поединечен карактер (задебелен, лесен, големина на фонт и случај).

Форматирајте текст или знаци како надписник во ќелија

Брзо форматирајте текст или знаци како индекс во ќелија


Кликнете Kutools >> Формат >> Надпис / индекс. Погледнете го екранот:


Форматирајте текст или знаци како надписник во ќелија

1. Изберете ја ќелијата во која сакате да ги форматирате ликовите како надписник.

2. Оди на Форматирање на натпис / индекс дијалогот, целата содржина на ќелијата ќе биде прикажана во полето за дијалог. Стандардната состојба на ликовите е нормална.

3. Кликнете на еден знак што сакате да го форматирате како надписник и проверете Надпис опција, можете да ги примените атрибутите за форматирање (задебелен, лелесто, големина на фонт и случај) и за карактерот. Погледнете го екранот:

shot-формат-текст-superscript2

4. По форматирањето на еден карактер, повторете го чекор2, можете да продолжите да форматирате други знаци кои ви се потребни.

5. И потоа кликнете OK, карактери што сте ги навеле биле форматирани како надписник. Погледнете слики од екранот:

shot-формат-текст-superscript3 стрелка-голема shot-формат-текст-superscript4

Формирајте текст или знаци како индекс во ќелија

Со оваа алатка, исто така можете да го форматирате текстот како индекс во Excel.

1. Изберете ја ќелијата за која сакате да ги форматирате ликовите како индекс.

2. Оди на Форматирање на натпис / индекс дијалогот, целата содржина на ќелијата ќе биде прикажана во полето за дијалог. Стандардната состојба на ликовите е нормална.

3. Кликнете на еден знак што сакате да го форматирате како индекс, и проверете Индекс опција, можете да ги примените атрибутите за форматирање (задебелен, лелесто, големина на фонт и случај) и за карактерот. Погледнете го екранот:

shot-формат-текст-superscript5

4. По форматирањето на еден карактер, повторете го чекор2, можете да продолжите да форматирате други знаци кои ви се потребни.

5. И потоа кликнете OK, карактери што сте ги навеле биле форматирани како индекс. Погледнете слики од екранот:

shot-формат-текст-superscript6 стрелка-голема shot-формат-текст-superscript7

Забелешки:

1. Оваа операција поддржува едно ниво поништување, па можете да притиснете Отповикај (Ctrl + z) веднаш да го обнови ефектот.

2. Само алфа-карактери може да се префрли на атрибутот на случајот.

3. Ако Преглед во мобилен опцијата е проверена, можете веднаш да го видите ефектот без да кликнете OK. Тоа ќе ви заштеди време од повторување на модификација.

4. Ако избраната ќелија содржи формула, оваа операција не може да се користи.

5. Доколку избраната ќелија содржи вредност, ќе бидете прашани дали сакате да ја конвертирате вредноста во текст. Ако одговорите "Да", еден апостроф ќе биде вметнат како префикс, а ќелијата повеќе нема да функционира како нумеричка вредност.
shot формат текст индекс 2


Демо: Форматирајте текст или знаци како надписник или индекс

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.