Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Синхроно изберете исти клетки во сите работни листови на Excel

Ако сакате да ги присилите сите работни листови на активната работна книга да имаат исти избраниот опсег и горниот лев ќелија за гледање или уредување на содржината на сите работни листови во иста позиција, можеби ќе треба да ги поместувате листите одделно лично на истата позиција што сакате. Kutools за Excel's Синхронизирај работни листови алатка лесно може да избере истиот опсег или клетки во сите работни листови.

Синхронизирајте ги истите ќелии во сите работни листови


Кликнете Kutools More >> Лист >> Синхронизирај работни листови. Погледнете го екранот:

shot синхронизирани работни листови 1


Синхронизирајте ги истите ќелии во сите работни листови

1. Вклучете ја работната книга и одберете опсег што сакате да го користите. Во овој пример, ќе изберам опсег A1: D7 од тековниот работен лист, а потоа се применува оваа алатка со кликање Kutools More > Лист > Синхронизирај работни листови.

2. И тогаш, кога се движите помеѓу сите работни листови, секој работен лист ќе има ист опсег кој ќе биде избран како што е прикажано во подолу слики од екранот.


Забелешка: Оваа функција не ги поддржува сите скриени работни листови, кои автоматски ќе бидат игнорирани.


Демо: Синхронизирајте ги истите клетки во сите работни листови на Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.