Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо следете ги сите зависници или преседани во Excel

На пример, во работниот лист има повеќе формули, а сега ако сакате да ги прикажете односите меѓу формулите, треба да ги пронајдете издржуваните или преседаните во листот.

Но, вградената Ексел вградена трага преседан и функцијата Trace Dependents можат да прикажуваат само стрели за една избрани клетки во исто време. Дури и да губите време за да ги пронајдете преседаните или зависните за многу клетки еден по еден, преклопените стрели не се јасни за трага. Сепак, Kutools за Excel"S Ги следи претходните и зависностите алатка може да ви помогне брзо да ги прикажуваат сите зависници и преседани во избраниот опсег во реално време со еден клик.

Ги следи сите зависници и преседани со еден клик во реално време

Следете ги само зависниците или преседаните со еден клик во реално време

Кликнете Kutools > Повеќе > Ги следи претходните и зависностите. Погледнете го екранот:


Ги следи сите зависници и преседани со еден клик во реално време

за да ги прикажете сите зависници и преседани во опсег, едноставно ви треба еден клик.

Кликнете Kutools > Повеќе > Ги следи претходните и зависностите за да се овозможи Ги следи претходните и зависностите во тековната работна книга. Погледнете го екранот:

Потоа, кога ќе одберете опсег, сите преседани и зависни лица од избраниот опсег се прикажани во реално време.

Забелешка:

Ако сакате да го откажете прикажувањето на трагите, само вратете се за да кликнете Kutools > Повеќе > Ги следи претходните и зависностите повторно за да ја исклучите услугата.


Следете ги само зависниците или преседаните со еден клик во реално време

Ако само сакате да ги пронајдете само зависниците или само преседаните во опсегот, Kutools for Excel исто така може да ви помогне.

Кликнете Kutools > Повеќе > Следење на претходниците од ранците/ Монитор зависат од ранците за да ги овозможите прецените на трагата или зависни од трага во тековната работна книга. Погледнете го екранот:

Потоа, кога ќе одберете опсег, само преседаните или зависни од изборот се прикажани автоматски во реално време. Погледнете слики од екранот:

Следење на претходниците Зависни зависности
shot trace преседани зависни 5 shot trace преседани зависни 6

Забелешка:

Ако сакате да го откажете прикажувањето на трагите, само вратете се за да кликнете Kutools > Повеќе > Следење на претходниците на границите/Следи зависностите од ранците.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Anton · 7 months ago
    Hi. Please, can you add the worksheet icon for precedents? Currently, the little square worksheet icon only pops up for dependencies. I have a summary page and it would be great to understand which cells are reliant on data being imported from other worksheets. Perhaps in this situation, the dashed line can have the arrow pointing the opposite direction (i.e. towards the cell rather than away from it)