Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо отстранувајте ги ќелиите и пополнете ги вредностите во Excel

Претпоставувајќи дека имате лист со некои споени клетки, а сега треба да ги обединат споените ќелии и автоматски да ги пополнат сите непроменети ќелии со соодветните вредности на споените ќелии. Ако ги користите Unmerge Cells од Merge & Center за да ги вратите клетките во Excel, можете само да ги unamge клетките без да ја пополни дупликатната вредност во клетките на unmerge. Kutools за Excel"S Повлечете ја ќелијата, можете лесно да ја прецртате ќелијата и да ја пополните дупликатната вредност во секоја одливувајте ќелија со еден клик.

Демонтирајте ги демоните за обединување / демонтирање


Кликнете Kutools >> Опсег >> Unmerge Cells & Fill Value. Погледнете го екранот:

shot unmerge cells1


стрела сино десен меурУпотреба:

1. Изберете опсег што сакате да го откријат ќелиите и автоматски да ги пополнат дупликатите вредности.

2. Применете ја алатката со кликање Kutools > Опсег > Unmerge Cells & Fill Value, и сите споени клетки се ненаместени и се пополнуваат со дупликатната содржина. Погледнете слики од екранот:

shot-unmerge-cells2 стрелка-голема shot-unmerge-cells3

Забелешки:

1. Оваа функција поддржува откажи (Ctrl + Z).

2. Можете да ги споите соседните исти клетки со Спојте ги истите ќелии функција.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.