Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо наведете ги сите имиња на листови со хиперлинкови како содржина на работната книга

Microsoft Office Word обезбедува функција за содржина, што е погодно за брзо навигација помеѓу различни делови од документот. Некогаш мислевте дека сакате да користите таква слична карактеристика додека ракувате со работната книга со премногу работни листови? Ако така, Kutools за Excel"S Креирај листа на имиња на листови алатка може брзо да ви помогне:

 1. Креирајте нов работен лист, кој служи како содржина;
 2. Сите имиња на листови се наведени во индексот на листови;
 3. Секој лист е поврзан со хиперврска за навигација меѓу нив.

Кликнете Kutools More >> Лист >> Креирај листа на имиња на листови. Погледнете го екранот:

снимени листови индексирани 1 стрелка на стрелка десно индексирани листови индекс 2

Употреба:

1. Активирајте ја работната книга за која сакате да изградите индекс за работни листови.

2. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools More > Лист > Креирај листа на имиња на листови. И наведете го стилот, името и локацијата за работниот лист со индекс. Погледнете го екранот:

shot-create-index03

(1). Со оваа опција, можете да креирате лист индекс со хиперврска или макро копче.

(2). Внесете име на лист за вашиот Индекс на листови.

(3). Наведете ја позицијата на Индексот на листови, можете да ја ставите пред сите листови, по сите листови или пред тековниот лист.

(4). Со оваа опција, можете да го прикажете Индексот на листови како една колона, две колони, три колони или четири колони. Совет: Ако имате премногу работни листови во работната книга, треба да размислите да создадете Индекс на лист со 2 или повеќе колони.

3. клик OK. И создаден е нов лист со индекс на листови.

Ако провериш Содржи листа на хиперлинкови опција, ќе го добиете следниот резултат:

shot-create-index4

И ако проверивте Содржи копчиња и макроа, ќе добиете индекс на лист со копчиња како што следува:

shot-create-index5


Забелешки:

 1. Ако вашата работна книга има многу листови, избирајќи поголем број на колоната од Прикажување на индекс на лист во опцијата ќе овозможи повеќе колони хиперврски или копчиња да бидат видливи без лизгање.
 2. Скриените листови во работната книга не се вклучени во информативниот лист.
 3. Ако го одберете Креирај копчиња и макро опции, VBA макро кодот се додава во вашата работна книга. Во зависност од вашите поставки за безбедност, можеби нема да можете да ја користите оваа опција или може да добиете макро предупредување кога работната книга ќе се отвори.
 4. Оваа операција поддржува Поништи, можете да притиснете Врати (Ctrl + Z) веднаш да се врати.

Демо: Брзо наведете ги сите имиња на листови со хиперврски или копчиња

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  George Arghyrakis · 1 years ago
  I like the list of sheet names as hyperlinks. However, how do you get it to update when you add more sheets and/or change the name or order of sheets?