Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо увоз или вметнување на податоци од друг работен лист или текстуални датотеки во Excel

Кога ракувате со работниот лист, можеби ќе треба да внесувате или внесувате податоци од одреден тип на датотеки (CSV, други работни листови, текст или PRN) на одредена локација на работниот лист. Kutools за Excel"S Вметни датотека во курсорот алатка може брзо да увезува податоци за да започне во ќелија (позицијата на курсорот) во работниот лист. Со оваа алатка можете брзо:

Увези или внесете податоци од друг работен лист

Увези или вметнете податоци од текстуална датотека (CSV, текст или PRN)


Кликнете Kutools More > Увоз извоз > Вметни датотека на курсорот. Погледнете слики од екранот:
снимена датотека со курсорот 1

Увези или внесете податоци од друг работен лист

Ако претпоставиме дека треба да увезете или вметнете податоци од друг работен лист во позицијата на курсорот (за да ги внесете податоците од ќелијата) на активниот работен лист во Excel, лесно можете да го направите следново:

1. Ставете го курсорот во ќелијата каде што сакате да започнете со вметнување или увоз на податоци од друг работен лист, а потоа со примена на алатката со кликање Претпријатие > Увоз извоз > Вметни датотека на курсорот. Во Вметни датотека на курсорот дијалог прозорецот, кликнете Погледни ги копчето за да ја изберете датотеката Excel (работна книга) која го содржи работниот лист што сакате да го вметнете. Погледнете го екранот:

A: Можеш да користиш qq20121114140715 копчето за избор на ќелија каде да почне да вметнува податоци.

B: Кликни Погледни ги копчето за да ја наведете датотеката што сакате да ја внесете на работниот лист.

C: Само вредност (без формули): Само вредноста ќе биде увезена, а формулите нема да бидат увезени.

Не префрлувајте форматирање: Ќе ги внесува податоците во работниот лист без форматирање.

2. клик Погледни ги копчето за да ја изберете работната книга која го содржи работниот лист што сакате да го внесете. Погледнете го екранот:

3. Откако ќе ја изберете датотеката, потоа вратете се на Вметни датотека на курсорот дијалог прозорецот и кликнете OK. Ако избраната работна книга содржи повеќе работни листови, ќе има дијалог-кутија за да ве посочи да изберете еден работен лист што треба да го внесете. Погледнете го екранот:

4. Изберете работниот лист, а потоа кликнете OK за да ја вметнете работната листа. Погледнете го екранот:


Увези или вметнете податоци од текстуална датотека (CSV, текст или PRN)

Ако претпоставиме дека треба да увезете или вметнете податоци од текстуални датотеки (како што се CSV-датотека, текстуална датотека или PRN-датотека) во позицијата на курсорот (за да започнете да ги внесувате податоците од ќелијата) на активниот работен лист во Excel, можете лесно да го направите тоа следниве чекори:

1. Ставете го курсорот во ќелијата каде што сакате да започнете со вметнување или увоз на податоци од текстуална датотека, а потоа со примена на алатката со кликање Претпријатие > Увоз извоз > Вметни датотека на курсорот. Во Вметни датотека на курсорот дијалог прозорецот, кликнете Погледни ги копчето за да ја изберете текстуалната датотека што сакате да ја вметнете. Погледнете го екранот:

A: Можеш да користиш qq20121114140715 копчето за избор на ќелија каде да почне да вметнува податоци.

B: Кликни Погледни ги копчето за да ја наведете датотеката што сакате да ја внесете на работниот лист.

C: Само вредност (без формули): Само вредноста ќе биде увезена, а формулите нема да бидат увезени.

Не префрлувајте форматирање: Ќе ги внесува податоците во работниот лист без форматирање.

2. клик Погледни ги копчето за да ја изберете текстуалната датотека (CSV или текстуална датотека) што сакате да ја внесете. Совет: Ако сакате да увезете CSV, ве молиме изберете CSV-датотека во листата за тип на датотека. Погледнете го екранот:

3. Откако ќе ја изберете датотеката, потоа вратете се на Вметни датотека на курсорот дијалог прозорецот и кликнете OK за да ја придвижат текстуалната датотека. Погледнете го екранот:


Забелешки:

1. Оваа функција поддржува откажи (Ctrl + Z).

2. Само вредности (без формули) опцијата ќе увезува само вредности без формули.

3. Не префрлувајте форматирање опцијата ќе увезува вредности без форматирање.


Демо: Брзо увоз или вметнување на податоци од друг работен лист или текстуални датотеки во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.