Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Промена на големина на работната површина: прикажи или скриј лента, лента со формули и лента со статус во Excel

Кога работите со компјутер со мал екран, како што е лаптоп или прелистувате работна книга со премногу податоци, дали некогаш сте се обиделе да добиете поголема област за прелистување со тоа што ќе ја преместите лентата за статус, формуларот и лентата? Ако е така, со ова Големина на работната површина можете брзо да се префрлите помеѓу следните 3 типови на работна површина во Excel.


Кликнете Kutools >> Работна површина, Погледнете го екранот:

застрелан работен простор 004


Употреба:

Кликнете на Работна површина, ќе имате алатник со копчиња 4 лоцирање на вашиот екран како што се:

Кликнете на првото копче ќе го ресетирате вашиот Excel на нормална работна површина.

Кликнете на другите копчиња 3 ќе се префрлат помеѓу 3 типови на работни површини во вашиот Excel.


За да ја скриете статусната лента со еден клик

Кликнете на второто копче, лентата за статус под работната книга ќе биде скриена.

За да се скрие лентата за статус и формуларот со еден клик

Кликнете на третото копче, лентата за статус и лентата со формули ќе бидат скриени.

За да ја скриете лентата, статусната лента и формуларот со еден клик

Кликнете на четвртото копче, лентата за статус, лентата со формули и лентата ќе бидат скриени.

застрелан работен простор 04


Демо: Скријте и прикажете ја лентата, статусната лента и формулата бар одеднаш:

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  David Turner · 1 years ago
  I had the same issue that Marion and Terry had (3 years ago!) but I don't think the question was understood - when I select the WORK AREA button, the ribbon goes away & the spreadsheet window is maximized (correctly), but there is no floating 'work area' icon. Without that icon, there is nothing I can do to bring back the ribbon except quit Excel & re-start it.

  ** I have just discovered that 'work area' icon - it was floating on a second monitor!!! I didn't see it because it was lost in my other windows. I had to ALT-TAB to find it.
  I would suggest to KuTools, that you add this icon to the navigation window that is defaulting to the left margin.

  Also - when I restore the work area, my Excel maximizes in its monitor. I only want it to return to its original window size.
  This may be particular to WIndows 10, or Excel 2016, or something else, so it could be a bug; but if everyone else has this happen, then it should be fixed in future versions - perhaps add a choice: 'return ribbon & window to original size' or 'return ribbon & maximize window'?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Riaan · 4 years ago
  I was working on my second screen. When I moved Excel back to the first screen the floating tool bar appeared. Why does the toolbar not follow excel to the second screen?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Riaan · 4 years ago
  I have the same problem. I clicked on the work area button and the ribbon, the status bar and the formula bar dissapeared. I do not have the floating menu on my sheet. How do I restore my ribbon, status bar and the formula bar ?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Marion McNeill · 4 years ago
  When I select work area the floating work are toolbar is no where to be found. Can someone help?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Terry Rosengarten · 4 years ago
  I have just started trying Kutools for Excel. I do not have the floating work area toolbar on my screen, so I don't know how to get my ribbon and status back. Can someone help me?
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Manjunath s · 4 years ago
   [quote name="Terry Rosengarten"]I have just started trying Kutools for Excel. I do not have the floating work area toolbar on my screen, so I don't know how to get my ribbon and status back. Can someone help me?[/quote
   hi you restart the your computer so you will get on riban
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   admin_jay · 4 years ago
   [quote name="Terry Rosengarten"]I have just started trying Kutools for Excel. I do not have the floating work area toolbar on my screen, so I don't know how to get my ribbon and status back. Can someone help me?[/quote]
   Hello, Can you see there are Kutools and Enterprise tabs in your Excel?