Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо заменувајте или менувајте имиња во формулите со референца за ќелиите во Excel

Кога формулата користи имиња на опсегот, и сакате да ги конвертирате референците за името на опсегот на конкретната референца на мобилен, како можете да направите? Excel не е во можност да го стори тоа, додека Kutools за Excel's Заменете ги имињата на опсегот алатка може брзо да ги замени имињата во формулите со референца на ќелиите во Excel. Можете да ги направите следните операции:

Заменувајте или менувајте имиња во формулите со референци на клетки во опсег

Заменете ги или промените имиња во формулите со референци на ќелиите во работниот лист или работната книга

Само заменувајте или менувајте ги наведените имиња во формулите со референци од ќелиите

Претпоставувајќи дека имате работна книга која содржи многу име на опсег во формула, и сега треба да ги замените имињата на опсегот со вистинските референци на ќелиите. Како што е прикажано во подолу слики од екранот.

стрелка-голема

Кликнете Kutools > Повеќе > Заменете ги имињата на опсегот. Погледнете слики од екранот:

шут замени имиња на опсег 001
-1
shot-replace-range-names2

Заменувајте или менувајте имиња во формулите со референци на клетки во опсег

Ако сакате да ги замените или промените имињата во формулите со референци на ќелии во опсег, ве молиме изберете го опсегот и потоа примени ја алатката со клики Kutools >> Повеќе >> Заменете ги имињата на опсегот. Во Опсег јазиче на Заменете ги имињата на опсегот дијалог-кутија, сите формули со имиња на опсегот ќе бидат наведени во листата. Погледнете го екранот:

shot-replace-range-names5

Информации: Како што гледате на горната скриншот, сите формули со имиња се наведени.

Ве молиме проверете ја формулата дека сакате да ги замените имињата со вистинските референци на листите во листата, а потоа кликнете Заменете копче. И таму ќе биде брзо кутија да ти кажам hom верзии беа заменети имиња со референци на клетки.

shot-replace-range-names6

Избраните имиња на опсегот се заменети со референци на ќелиите. Погледнете слики од екранот:

shot-replace-range-names7 стрелка-голема shot-replace-range-names8

Заменете ги или промените имиња во формулите со референци на ќелиите во работниот лист или работната книга

Ако сакате да ги знаете сите формули со имиња во работниот лист или работната книга, Ве молиме да ја примените оваа алатка со кликање Kutools > Повеќе > Заменете ги имињата на опсегот. Во Лист јазиче на Заменете ги имињата на опсегот дијалог прозорецот и кликнете на паѓачката листа од Основен работен лист за да го изберете работниот лист што сакате да ги наведете сите формули со имиња. Совет: Сите работни листови ќе ги наведат сите формули со имиња во списокот. Погледнете го екранот:

shot-replace-range-names9

Ве молиме проверете ја формулата која сакате да ги замените имињата со референци на ќелиите, а потоа кликање Заменете копче. И таму ќе биде брзо кутија за да се покаже колку формули биле заменети со референци на клетки.

shot-replace-range-names10

Сите имиња во формулите се заменети со референци на клетките. Погледнете слики од екранот:

shot-replace-range-names11 стрелка-голема shot-replace-range-names12

Само заменувајте или менувајте ги наведените имиња во формулите со референци од ќелиите

Ако сакате само да ги наведете сите формули за кои се користеше одредено име, ве молиме примени ја алатката со Кликнете Kutools >> Повеќе >> Заменете ги имињата на опсегот. И во ливчето Name на Заменете ги имињата на опсегот дијалогот, можете да ги избирате сите формули според специфични имиња. На пример, можете да ги наведете сите формули за кои се користело името Цена на чинење во листата. Погледнете го екранот:

shot-replace-range-names13

Ве молиме проверете ја формулата за која сакате да ги замените имињата со референци на ќелиите, а потоа кликнете Заменете копче. И таму ќе биде брзо поле за да се покаже колку формули биле успешно заменети.

shot-replace-range-names14

4. И името на опсегот што го наведовте е заменет со референци на ќелиите. Погледнете слики од екранот:

shot-replace-range-names15 стрелка-голема shot-replace-range-names16

Забелешки:

1. Оваа алатка поддржува Отповикај (Ctrl + Z).

2. Проверка Погледнете ја ќелијата опцијата може да ви помогне да ја видите келијата кога ќе кликнете на ставката во Заменете ги имињата на опсегот дијалог-кутија.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.