Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо префрлате подесувања на работната книга и работниот лист во Excel

Додека ние треба да користиме Excel, можеби ќе треба да ги поставите или ресетирате поставките за работната книга и работната лист сега и тогаш. Но, има многу поставувања за работната книга и работниот лист, и навистина ни е тешко да се сетиме или пронајдиме каде се наоѓаат тие поставувања. Со ова Погледнете Опции алатка на Kutools за Excel, Вие можете:

  1. Брзо поставете ги следните подесувања на работните листови: мрежни линии, паузи од страници, заглавија на ред колона, вредности за прикажување на нула, таблата со исечоци, панелот за селекција, прегледни симболи и приказ на формули.
  2. Брзо поставете ги следните прилагодувања на работната книга: јазичиња, хоризонтална лизгачка лента, вертикален лизгач и објекти.
  3. Брзо поставете ги следниве поставувања за екран за Excel: Формула бар, Статусна лента, Внатрешни јазичиња, Windows во лентата со задачи и Коментари.

Забелешка: ние исто така можеме да ги смениме овие поставувања во Опцијата на Excel, но не можеме веднаш да го видиме ефектот. На пример, ако ние не провериме ниедна од овие поставувања со оваа алатка, оваа алатка го покажува непосредниот резултат или ефект. Ние можеме брзо да ги примениме подесувањата на сите работни листови на активна работна книга.


Кликнете Kutools >> Прикажи / Скриј >> Погледнете Опции. Погледнете слики од екранот:
снимен поставен преклопник 1
со стрелка надолу
снимени поставки за подесување 2


Употреба:

  • Активна работна книга што ќе ги поставите овие поставки.
  • Ако сакате да го исклучите било кое од нагодувањата, ве молиме проверете ги.
  • Кликнете на "Враќање на стандардните вредности"За да ги вратите оригиналните поставки во Excel.
  • Кликнете на "Примени на сите листови"Ќе ги примени сите поставки на сите работни листови на активна работна книга.

Забелешка: Тоа е направено интерактивно (освен Внатрешните јазичиња), па можете да го видите ефектот пред да се заложат за тоа.


Демо: Вклучи поставки на работната книга и работниот лист

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.