Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите верзијата на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо конвертирајте повеќе броеви на англиски или кинески валута во Word документ

Понекогаш, можеби ќе треба да ги запишете броевите како англиски или кинески зборови во Word. Нормално, можете да ги пишувате со пишување зборови еден по еден. Но, овој напис, ќе воведам лесна алатка, Kutools за Word, со неговата корисна алатка -Опишете ги броевите, можете брзо да ги запишете броевите на англиски или кинески зборови во Word датотека.

Конвертирај повеќе броеви на англиски зборови во Word во Word

Конвертирај повеќе броеви во кинески зборови во Word во Word

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

Конвертирај повеќе броеви на англиски зборови во Word во Word

За да ги запишете броевите на англиски зборови на валута, направете го следново:

1. Одберете ја содржината што ги содржи броевите што сакате да ги напишете.

2. Потоа кликнете Kutools > Опишете ги броевите > Ги опишува броевите на англиски јазик, видете го екранот:

снимен ги брои броевите 1

3. И потоа, сите избрани броеви се напишани како англиски зборови, видете го екранот:

снимен ги брои броевите 2

4. Потоа кликнете OK копчето за да го затворите квадратчето.


Конвертирај повеќе броеви во кинески зборови во Word во Word

За да конвертирате повеќе броеви во зборови од кинески валути, можете да ја примените оваа функција, ве молиме да го направите следново:

1. Одберете ја содржината што ги содржи броевите што сакате да ги напишете.

2. Потоа кликнете Kutools > Опишете ги броевите > Опишете ги броевите на кинески, видете го екранот:

снимен ги брои броевите 3

3. И избраните броеви се напишани во кинески зборови како што е прикажано на следнава слика:

снимен ги брои броевите 4

4. Потоа, ве молиме кликнете OK копчето за да го затворите ова брзо поле.

Забелешки:

1. Оваа алатка исто така може да се примени на целиот Word документ. Кликнете на документот Word што сакате да го конвертирате бројот во валута зборови без да одберете било кој број, а потоа да ги примените горенаведените карактеристики кои ви се потребни, потоа кликнете Да во дијалогот за пукање, тогаш сите броеви во целиот документ се напишани.

снимен ги брои броевите 5

2. Доколку во документот има децимални броеви, тоа нема да се прави правилно.


Демо: Конвертирај повеќе броеви на англиски или кинески валута во Word документ

Kutools за Word: со повеќе од 100 практични Word додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 60 дена. Преземете и бесплатен пробен период сега!


Ова е само една алатка за Kutools за Word

Ли-портокалKutools за Word ве ослободува од вршење на одземаат многу време операции во Word;

Ли-портокалСо пакети на практични алатки за Word 2019, 2016, 2013, 2010, 2007, 2003 и Office 365;

Ли-портокалЛесен за користење и инсталирање во Windows XP, Windows 7, Windows 8 / 10 и Windows Vista;

Повеќе функции | Бесплатно симнување | Купи сега

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.