Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо набројување, навигација и вкрстена референца на сите текстуални објаснувања во Word

Не е лесно да управувате со наслови брзо и удобно во Word, ако во документот има многу написи. Kutools за Word ви носи практична алатка Ознака панел, која ќе ги прикаже сите видови на насловот во рамките на панелот. Со оваа алатка, можете:

Листа на сите текстуални објаснувања на тековниот документ во рамките на прозорецот

Навигација помеѓу сите наслови брзо и удобно

Лесно вкрстено упатување на насловот во тековниот документ

Прилагодете ја големината на текстот во окното за слики

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

стрела сино десен меур Кликнете Kutools More > Ознака панел. Погледнете го екранот:


Листа на сите текстуални објаснувања на тековниот документ во рамките на прозорецот

Сите текстуални објаснувања во тековниот документ ќе бидат наведени во Ознака панел, вклучувајќи наслови на табели, наслови на фигури и равенки на равенки. Покрај тоа, Ознака панел го прикажува целосното име на насловот на секој насловот. Ако корисниците ги сменат имињата на насловите во документот, соодветните имиња на наслов во Ознака панел автоматски ќе се промени.

Листа на сите наслови во тековниот документ.


Навигација помеѓу сите наслови брзо и удобно

Ознака панел се наоѓа на левата страна на работната површина. Во рамките Ознака панел, корисниците можат да се движат помеѓу сите наслови брзо и удобно на следниов начин.

1. Двоен-клик на името на насловот во прозорецот за да отидете до наслов.

2. Изберете го насловот во прозорецот и потоа кликнете shot-caption-panel-11 копчето за навигација до насловот во тековниот документ.

На пример, ако сакате брзо да се движите до Табела 3 како што е прикажано во екранот подолу, ве молиме да се залепите кликнете на Табела 3 во Ознака панел, и тоа ќе се движи до позиција на Табела 3 веднаш.


Лесно вкрстено упатување на насловот во тековниот документ

Ние лесно можеме да направиме краток референтен наслов брзо без да го отвориме Крос-референца дијалог-кутија.

1. Прво, ставете го курсорот во местото каде што сакате да се вкртите во рамките на Ознака панел.

2. И потоа одберете го насловот што сакате да го преправите во рамките на Ознака панел;

3. Конечно кликнете на скенирање-образец-панел-референца копчето за вкрстено упатување на избраниот наслов.

На пример, ако сакате да ја преправите Слика 8 во документот, молам, ставете го курсорот во позиција каде што сакате да се преправите во документот, а потоа одберете го Слика 8 во Ознака панел, и кликнете скенирање-образец-панел-референца копчето за вкрстено упатување на избраниот наслов.


Прилагодете ја големината на текстот во окното за слики

На "Раст на фонтот" копче shot-caption-panel-9 и "Снимете фонт" копче shot-caption-panel-10 може да ви помогне лесно да ја прилагодите големината на текстот до идеалната големина што ви треба.

1. По примената на "Раст на фонтот"И"Снимете фонт"Алатка, можете да го видите резултатот како прикажување во следните слики од екранот.

shot-caption-panel-6 doc-3 shot-caption-panel-7 doc-3 shot-caption-panel-8

Поврзани функции


Ова е само една алатка за Kutools за Word

Ли-портокалKutools за Word ве ослободува од вршење на одземаат многу време операции во Word;

Ли-портокалСо пакети на практични алатки за Word 2019, 2016, 2013, 2010, 2007, 2003 и Office 365;

Ли-портокалЛесен за користење и инсталирање во Windows XP, Windows 7, Windows 8 / 10 и Windows Vista;

Повеќе функции | Бесплатно симнување | Купи сега

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.