Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо да го конвертирате текстот во насловите на равенките во Word

Kutools за Word's Реконструкција на равенката на равенката алатка може брзо да го конвертира текстот во насловите на равенките, ако текстот е форматиран како насловот, но сепак не е насловот и се наоѓа над или под равенките. Доколку оригиналната равенка на равенката стане неважечка, можете брзо да ја користите оваа алатка за да ја обновите насловот на равенството во Word.

Брзо да го конвертирате текстот во насловите на равенките во збор

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

Кликнете Kutools More > обнова > Реконструкција на равенката на равенката. Погледнете го екранот:


Брзо да го конвертирате текстот во насловите на равенките во збор

Ако текстот е форматиран како насловот, но тој не е насловот и се наоѓа над или под равенката како што е прикажано на екранот подолу и сакате да ги конвертирате во насловот на равенките, можете брзо да го направите тоа како што следува:

1. клик Kutools More > обнова > Реконструкција на равенката на равенката

2. По примената на Rebuild Equation Caption, ќе се појави дијалог.

Ако сакате да го конвертирате текстот над или под равенката со тоа што го заменувате со стил на наслов на системска равенка, ве молиме проверете Конвертирај во насловот на системот опција, а потоа кликнете OK копче.

Забелешка: Под Избери текст со број (равенка), ако кликнете на Над опција, ќе го избере текстот над секоја равенка и ќе го претвори во насловот на равенката. И ако кликнете на Подолу опцијата, ќе го избере текстот под секоја равенка и ќе го претвори во насловот на равенката.

Ако сакате да го конвертирате и да го задржувате текстот над или под равенката како наслов на равенката, ве молиме проверете Не го менувајте избраниот текст опција, а потоа кликнете OK копче.

shot-rebuild-equation-caption-5

3. Според поставките, можете да ги следите двата вида на равенки за равенки. Погледнете слики од екранот:

За да го конвертирате текстот над или под равенката со тоа што ќе го замени со стил на насловот на системската равенка

удар-реконструкција-равенка-насловот

За да ги конвертирате и задржувате текстовите над или под равенката како насловна равенка

удар-реконструкција-равенка-насловот

Совет: Ако не сакате да конвертирате некои текстови погоре или под равенките како насловот на равенството, ве молиме одвртете ги нив во листата на текстот пасус. Погледнете го екранот:

shot-rebuild-equation-caption-10


Поврзани функции
Kutools за Word

Повеќе од 100 Напредни функции за Word 2003, 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019

shot-kutools-700-225-kte

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.