Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно конвертирајте текст во насловот за сите табели во Word

Кога копирате и ставате содржини што содржат табели и нивните текстуални објаснувања од веб-страница во документи на Microsoft Word, ќе откриете дека текстовите на натписот на табелата остануваат таму, но тие повеќе не се појавуваат како натписи на табелата. На Обнови ја табелата корист на Kutools за Word е дизајниран да го реши таквиот проблем со реконструкција на сите текстови кои содржат броеви и да останат над или под табелите за брзо да ги напишат насловите.

Лесно конвертирајте текст во насловот за сите табели во Word

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

Кликнете Kutools More > обнова > Обнови ја табелата. Погледнете го екранот:


Лесно конвертирајте текст во насловот за сите табели во Word

Ако имате текстови со броеви како што е прикажано на екранот подолу и сакате да ги конвертирате во насловите на табелите, можете да го направите како што следува:

1. Ве молиме примени ја алатката со кликање Kutools More > обнова > Обнови ја табелата.

2. Откако ќе кликнете на алатката Обнова на табелата, ќе го прикаже Обнови ја табелата дијалог-кутија.

Ако сакате да го конвертирате текстот над или под табелата со тоа што ќе го замени со стил на насловот на системот, ве молиме проверете Конвертирај во насловот на системот опција, а потоа кликнете OK копче за да започне конвертирање.

Забелешка: Под Избери текст со број (табела), ако кликнете на Над опцијата, ќе го избере текстот над секоја табела и ќе ги претвори во насловите на табелата. И ако кликнете на Подолу опција, тој ќе го конвертира текстот под секоја табела како насловот на табелата.

Или, ако сакате да го конвертирате и да го задржите текстот над или под табелата како насловот на табелата, проверете го Не го менувајте избраниот текст опција. Потоа кликнете OK копче.

3. Според поставките, можете да ги следите двата типа на насловите на табелата. Погледнете слики од екранот:

За да го конвертирате текстот над или под табелата со заменување со стил на насловот на системот

застрелан-обнова на маса-насловот

Да ги конвертирате и чувајте текстовите над или под табелата како насловот на табелата

застрелан-обнова на маса-насловот

Совет: Ако не сакате да конвертирате некои текстови над или под табелата како наслони на табели, ве молиме, одштиклирајте ги под листата на текстот пасус. Погледнете го екранот:


Поврзани функции


Ова е само една алатка за Kutools за Word

Ли-портокалKutools за Word ве ослободува од вршење на одземаат многу време операции во Word;

Ли-портокалСо пакети на практични алатки за Word 2019, 2016, 2013, 2010, 2007, 2003 и Office 365;

Ли-портокалЛесен за користење и инсталирање во Windows XP, Windows 7, Windows 8 / 10 и Windows Vista;

Повеќе функции | Бесплатно симнување | Купи сега

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.