Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо форматирајте дијагонални заглавија и пишувајте дијагонален текст во табели во Word

Позицијата на добрата табела јасно ќе покаже кои информации ќе ни ја дадат оваа табела. Ако сакаме да креираме дијагонална табела во Word, нормално можеби ќе треба да нацртаме дијагонална линија за да ја поделиме горната лева ќелија дијагонално. Но, со Kutools за Word's Дијагонален заглавие алатка, можете брзо да креирате дијагонална табела и да напишете дијагонален текст во табели во Word.

Брзо форматирајте дијагонален наслов и напишете дијагонален текст со вградени стилови на наслови на табели

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

Кликнете Kutools More > Дијагонален заглавие. Погледнете слики од екранот:


Брзо форматирајте дијагонален наслов и напишете дијагонален текст со вградени стилови на наслови на табели

Ако сакате брзо да го форматирате дијагоналниот наслов и да напишете дијагонален текст со вградени наслови на табели, можете да го направите како што следува:

1. Ставете го курсорот во ќелијата како што е прикажано во скриншот подолу, а потоа и со примена на оваа алатка со кликање Kutools More > Дијагонален заглавие.

2. Во Дијагонална табела заглавие дијалог-кутија, ве молиме наведете стил на насловот на дијагоналната табела, големината на фонтот за дијагоналниот текст и впишете го дијагоналниот текст како што е прикажано на екранот подолу. Потоа кликнете OK копче за да се создаде заглавие на дијагонална табела и дијагонален текст.

3. Ќе го видите резултатот како што е прикажано на екранот подолу.

Совет: Постојат и други типови дијагонални стилови на наслов.


Ова е само една алатка за Kutools за Word

Ли-портокалKutools за Word ве ослободува од вршење на одземаат многу време операции во Word;

Ли-портокалСо пакети на практични алатки за Word 2019, 2016, 2013, 2010, 2007, 2003 и Office 365;

Ли-портокалЛесен за користење и инсталирање во Windows XP, Windows 7, Windows 8 / 10 и Windows Vista;

Повеќе функции | Бесплатно симнување | Купи сега

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.