Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо увоз или извоз и поставете стандарден сопствен речник во збор

Ако имате сопствен речник кој содржи многу специјализирани технички термини, странски зборови или алтернативно правопис на некои зборови што често ги користите во Microsoft Word, но ги менувате компјутерите или користите повеќе од еден компјутер. Треба да ги пренесете вашите сопствени речници на друг компјутер. Пред сè, треба да извезувате / увезете сопствени речници. Нормално, ќе треба неколку чекори за извоз / увоз на сопствени речници. Но со Kutool за Word's Увоз / извоз Прилагодени речници алатка, можете брзо да го извезувате сопствениот речник на Word од компјутер, а потоа да го увезете на друг компјутер.

Брзо извоз на речникот во Word

Брзо увоз на сопствен речник во Word

Лесно поставете стандарден сопствен речник во Word

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

Кликнете Kutools More > Извоз / увоз >> Прилагодени речници. Погледнете го екранот:


Брзо изнесување на сопствен речник

Отворете го Microsoft Word откако ќе го инсталирате Kutools for Word, а потоа примени ја алатката со кликнување на Кликнете Kutools More > Извоз / увоз > Прилагодени речници за извоз на сопствениот речник. Погледнете го екранот:

Ве молиме проверете го прилагодениот речник кој сакате да го извезувате, а потоа кликање Извоз копчето и наведете папка за извоз на сопствениот речник. Ќе го видите извозниот сопствен речник како што е прикажано во скриншот подолу.

Совет: Префрлете го прилагодениот речник на компјутерот кој сакате да го внесете.


Брзо увоз на речникот

Ако веќе го извездовте сопствениот речник од Word со помош на Kutools for Word Прилагодени речници алатка, можете да ја примените услугата со кликнување на Кликнете Kutools More > Извоз / увоз > Прилагодени речници за да го внесете сопствениот речник. Погледнете го екранот:

Ве молиме клик Увоз копче за да го внесете сопствениот речник. Ќе го видите увезениот сопствен речник како што е прикажано на екранот подолу.

Совет: Бидејќи имате повеќе од еден сопствен речник по увозот на сопствениот речник, можеби ќе треба да поставите еден од прилагодениот речник како стандарден сопствен речник во Word.

Забелешка: Ве молам, не го бришете прилагодениот речник, откако ќе го внесете во своја Збор, треба да ја зачувате прилагодената датотека на речникот во папката.


Лесно поставување стандарден сопствен речник

Ве молиме примени ја алатката со кликнување на Кликнете Kutools More > Извоз / увоз > Прилагодени речници да го поставите еден од стандардните речници како стандарден сопствен речник. Погледнете го екранот:

Те молам кликнете го прилагодениот речник кој сакате да го поставите како стандарден сопствен речник, а потоа кликнете Активен копче. Оваа икона покажува дека овој прилагоден речник е поставен како стандарден сопствен речник.

Ова е само една алатка за Kutools за Word

Ли-портокалKutools за Word ве ослободува од вршење на одземаат многу време операции во Word;

Ли-портокалСо пакети на практични алатки за Word 2019, 2016, 2013, 2010, 2007, 2003 и Office 365;

Ли-портокалЛесен за користење и инсталирање во Windows XP, Windows 7, Windows 8 / 10 и Windows Vista;

Повеќе функции | Бесплатно симнување | Купи сега

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.