Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите верзијата на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо вметнете информации за датотеката (името на датотеката, патеката на датотеката) во насловот или подножјето на Word

За да ги вметнете информациите за тековниот документ, како што се името на датотеката или патеката на датотеката во заглавието или подножјето на Word, вообичаено можете да ги внесете овие информации за датотеката кога внесувате заглавие или подножје. Но, овој член, јас ќе воведам корисна алатка-Вметни информации за датотеката of Kutools за Word, со оваа функција, можете брзо да го вметнете името на датотеката или патеката на датотеката во насловот или подножјето колку што ви требаат.

Вметнете го името на датотеката во заглавие или подножје на Word документ

Вметнете ја патеката на датотеката во заглавие или подножје на Word документ

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

Вметнете го името на датотеката во заглавие или подножје на Word документ

За да го вметнете името на датотеката во насловот или подножјето на тековниот Word документ, направете го следново:

1. Отворете ја датотеката Word која сакате да го внесете името на датотеката како заглавие или подножје, а потоа кликнете Kutools > Вметни информации за датотеката, видете го екранот:

шут вметнете информации за датотеката 1

2. Во Вметни информации за датотеката дијалог-кутија:

(1.) Одберете Име на датотека од тип дел;

(2.) И потоа изберете го Насловот or Footer каде да се вметне името на датотеката;

(3.) Конечно, наведете ја локацијата за заглавието или подножјето за да го внесете името на датотеката, можете да изберете лево, право, Средината како што ви треба. Погледнете го екранот:

шут вметнете информации за датотеката 2

3. Потоа кликнете Ok за да го затворите дијалогот, сега, можете да видите името на датотеката е вметната во насловот или подножјето што го наведовте, видете го екранот:

шут вметнете информации за датотеката 3


Вметнете ја патеката на датотеката во заглавие или подножје на Word документ

Ако сакате да ја вметнете патеката на датотеката како насловот или подножјето, направете го следново:

1. Отворете ја датотеката Word што сакате да ја вметнете патеката на датотеката како насловот или подножјето, а потоа примени ја оваа опција со кликање Kutools > Вметни информации за датотеката.

2. Во Вметни информации за датотеката дијалог-кутија:

(1.) Изберете го Патека на датотеки од тип дел;

(2.) И потоа изберете го Насловот or Footer каде да се вметне името на датотеката;

(3.) Конечно, наведете ја локацијата за заглавието или подножјето за да го внесете името на датотеката, можете да изберете лево, право, Средината како што ви треба. Погледнете го екранот:

шут вметнете информации за датотеката 4

3. И потоа, кликнете Ok копчето, патеката на датотеката на тековниот документ е вметната во насловот или подножјето што го наведовте, видете го екранот:

шут вметнете информации за датотеката 5

Забелешка: А линијата ќе биде вметната како и во насловот додека го користите Вметни информации за датотеката за да го внесете името на датотеката или патеката, само да го отстраните ако не ви е потребно со кликање Отстрани > Исчисти го заглавието.

шут вметнете информации за датотеката 6


Демо: Вметнете информации за датотеката (името на датотеката, патеката на датотеката) во заглавјето или подножјето на Word

Kutools за Word: со повеќе од 100 практични Word додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 60 дена. Преземете и бесплатен пробен период сега!


Ова е само една алатка за Kutools за Word

Ли-портокалKutools за Word ве ослободува од вршење на одземаат многу време операции во Word;

Ли-портокалСо пакети на практични алатки за Word 2019, 2016, 2013, 2010, 2007, 2003 и Office 365;

Ли-портокалЛесен за користење и инсталирање во Windows XP, Windows 7, Windows 8 / 10 и Windows Vista;

Повеќе функции | Бесплатно симнување | Купи сега

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.