Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Организирај група на документи - Управување со документи со користење на групи во Word

Kutools за Word Организирај група на документи функционира како наш менаџер на документи кој може ефикасно и удобно да ни помогне да управуваме со сите документи што се групирани во Група на документи. Со Организирај група на документи алатка, лесно можеме да креираме нови групи на документи, влечиме и пуштиме за преместување на документот помеѓу различни групи, преименување на документи и групи на документи и така натаму.

Наведете ги сите групи на документи во вид на дрво

Лесно креирајте нови групи на документи

Премести документи помеѓу различни групи

Преименувајте групи на документи и документи

Избришете групи на документи и документи

Исчисти грешки во групи на документи

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

стрела сино десен меур Кликнете Kutools > Омилени > Организирај група на документи. Погледнете го екранот:

шут организира документ група 01


стрела сино десен меур Наведете ги сите групи на документи во вид на дрво

1. Ако сакате да ги организирате документите кои сте ги додале во групата, ве молиме кликнете Kutools > Омилени > Организирај група на документи за да се овозможи услугата.

2. Ќе ги видите сите групи на документи и документи со кои се групирани Омилени се наведени во Организирај група на документи дијалог-кутија. Погледнете го екранот:

Забелешка. За да изберете кој било документ во листата, можете да видите дека патеката за заштеда на овој документ е прикажана во прозорецот под полето со листа.


стрела сино десен меур Лесно креирајте нови групи на документи

1. Кликнете на нови копчето од десната страна на дијалогот за да креирате нова група. Погледнете го екранот.

2. По кликнување на нови копчето, ќе прикаже дијалог-кутија како што е прикажано во екранот подолу. Ве молиме назначете име на оваа нова група и потоа кликнете OK копче. Новата креирана група на документи ќе биде наведена и во дрвената структура.


стрела сино десен меур Премести документи помеѓу различни групи

Ако сакате да преместите документ од група во друга група на документи, можете да го направите следново.

1. Изберете документ кој сакате да се преместите во друга група на документи, а потоа кликнете Се движат копчето во дијалогот. Погледнете го екранот:

2. Тогаш ќе се прикаже Изберете група на документи дијалог. Во овој дијалог, можете да го преместите овој документ во која било постоечка група на документи со избирање на групата и потоа кликнете OK. Или преминете во нова група со кликнување на нови копче. Исто така можете да го повлечете и испуштите документот за движење помеѓу различни групи на документи во внатре Организирај група на документи листа.


стрела сино десен меур Преименувајте групи на документи и документи

Со оваа алатка можете да ги преименувате групите и документите за документи.

1. Изберете група на документи или документ што сакате да го преименувате и кликнете Преименувате копчето, тогаш името на документот група или документ ќе може да се уредува во дрво структура, а потоа внесете го новото име.

Забелешка: ова Преименувате функцијата само ќе го промени означеното име на документот во групата, ниту пак името на документот. На пример, ако имате документ наречен "File.doc"Кој беше додаден во групата, и беше преименуван како"FILE2.doc"Со користење на Преименувате функција во Организирај група на документи. По преименувањето на документот, кога ќе отидете во папката за датотеки на овој документ, ќе откриете дека името на документот се уште е "FILE2.doc". Значи Преименувате функција во Организирај група на документи само го менува името на документот што треба да се наведе во групата.


стрела сино десен меур Избришете групи на документи и документи

Ако сакате да ги избришете документите или документот од група, можете само да ја одберете групата на документи или документот што сакате да го отстраните во структурата на дрвото, а потоа кликнете Избришете во дијалогот. Погледнете го екранот:

Забелешка: на Избришете функцијата само го отстранува документот од група, документите сè уште постојат на вашиот компјутер


стрела сино десен меур Исчисти грешки за време на групи на документи

Понекогаш тоа може да предизвика грешки во Омилени група по следниве причини:

Документот веќе е задржан во група и сте ја смениле патеката за зачувување на овој документ (таа е преместена во друга папка на датотеки, е преименувана во папка или е избришана од компјутер).

1. На пример, откако ќе додадете документ во група на документи, кога ќе го преместите овој документ во друга папка на вашиот компјутер, документот во Омилени групата ќе има скршена врска која ќе се прикаже на. Погледнете го екранот:

2. Сега, не можете да го отворите овој документ директно од групата. Треба да одите до Организирај група на документи дијалог прозорецот и кликнете на Исчисти грешки копчето за да ја исчистите грешката од групите на документи

3. По кликнување Чиста грешка, ќе го видите резултатот како што е прикажано на сликите подолу:


стрела сино десен меурПоврзан член


Ова е само една алатка за Kutools за Word

Ли-портокалKutools за Word ве ослободува од вршење на одземаат многу време операции во Word;

Ли-портокалСо пакети на практични алатки за Word 2019, 2016, 2013, 2010, 2007, 2003 и Office 365;

Ли-портокалЛесен за користење и инсталирање во Windows XP, Windows 7, Windows 8 / 10 и Windows Vista;

Повеќе функции | Бесплатно симнување | Купи сега

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.