Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо отстранете ги сите празни / дупликати редови и колони од сите табели во Word

Лесно е да се отстрани празен ред или колона во Word, но што ако сакате да ги избришете сите празни редови и колони од сите табели одеднаш во целиот документ? И како да се отстрани дупликат ред и колони од табели? Не секој знае како да користи макро за да ги отстрани сите празни редови и колони од сите табели во Word, но со Kutools за Word"S Избришете редови / колони алатка, можете брзо да ги отстраните сите празни / дупликати редови и колони од сите табели во целиот документ или дел од документот.

Отстранете ги сите празни редови и колони од сите табели во изборот или во целиот документ

Отстранете ги сите дупликати редови или колони од сите табели во изборот или целиот документ

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

Кликнете Kutools More > Избришете редови / колони. Погледнете го екранот:


Отстранете ги сите празни редови и колони од сите табели во изборот или во целиот документ

Ако сакате да ги отстраните сите празни редови или колони од сите табели во избраниот опсег или целиот документ, можете брзо да го направите тоа како што следува:

1. Ако сакате да го избришете празниот ред и колони од табелите во изборот, прво изберете го опсегот, а потоа примени ја алатката со кликање Kutools More > Избришете редови / колони. Погледнете го екранот:

Забелешка: За бришење на сите празни редови или колони од табелите во целиот документ, ве молиме примени ја алатката директно без да го изберете опсегот.

2. Тогаш a Избриши празни или дупликати редови / колони во табелата дијалогот се појавува, треба да:

2.1) Одберете Избрана табела or Сите табели во активен документ во Погледни во паѓајте како што ви треба;

2.2) Одберете Ред or Колона во Избриши тип дел;

2.3) Одберете Празен ред or Празна колона во Детален тип дел;

2.4) Кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

3. Тогаш a Kutools за Word дијалогот се појавува за да ви каже колку табели се направени, кликнете OK за да ја завршите операцијата.

Сега празни редови или колони во избраниот опсег или целиот документ се бришат веднаш.


Отстранете ги сите дупликати редови или колони од сите табели во изборот или целиот документ

Ако сакате да ги отстраните дуплираните редови или колони од сите табели во изборот или целиот документ, обидете се како подолу за да го постигнете.

1 Ве молиме изберете го опсегот содржи табели од кои ќе ги отстраните дуплираните редови или колони од, а потоа ќе ја примените алатката со кликање Kutools More > Избришете редови / колони. Погледнете го екранот:

Забелешка: За бришење на сите дупликати редови или колони од табели во целиот документ, ве молиме примени ја алатката директно без да избереме опсег.

2. Тогаш a Избриши празни или дупликати редови / колони во табелата дијалогот се појавува, треба да:

2.1) Одберете Избрана табела or Сите табели во активен документ во Погледни во паѓање врз основа на вашите потреби;

2.2) Одберете Ред or Колона во Избриши тип дел;

2.3) Одберете Дупликат ред or Дупликат колона во Детален тип дел;

2.4) Кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

3. клик OK во се појавува Kutools за Word дијалог-кутија. Тогаш сите дупликати редови или колони во избраниот опсег или целиот документ се бришат веднаш.

Белешки:

1. Ако сакате да ги избришете дуплираните редови или колони во чувствителни на случаи, проверете го Случај чувствителен кутија;

2. Проверете го Делектирајте празни редови полето може да ви помогне да ги избришете дуплираните редови или колони и празни редови или колони во исто време.


Поврзани функции


Ова е само една алатка за Kutools за Word

Ли-портокалKutools за Word ве ослободува од вршење на одземаат многу време операции во Word;

Ли-портокалСо пакети на практични алатки за Word 2019, 2016, 2013, 2010, 2007, 2003 и Office 365;

Ли-портокалЛесен за користење и инсталирање во Windows XP, Windows 7, Windows 8 / 10 и Windows Vista;

Повеќе функции | Бесплатно симнување | Купи сега

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Edgar · 1 months ago
    is it possible to delete the empty rows automatically (use script) if document was created using mail merge?