Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно зачувувајте, прикажувајте и вметнувајте записи за автотекст во збор

Автоматски текст е начин за зачувување на делови од некој збор документ кој е достапен за вас во било кој документ. Со други зборови, со записите во Автотекстот што сте ги зачувале, нема потреба одново да пишувате иста содржина. Но, како можеме брзо да ги искористиме внесувањето на Автотекстот? Kutools за Word"S Панел на автоматски текст може да ги зачува, листа и вметнува автоматски текстуални записи лесно во документот.

Брзо зачувајте избор на документ како запис за autotext

Наведете ги сите ставки за autotext со површина

Лесно да се вметне записот за авто-текст во документ

Увези и извезувај ги сите автоматски текстуални записи во Word

Прилагодете ја големината на текстот во панелот AutoText

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

стрела сино десен меурКликнете на Kutools > Панел на автоматски текст. Погледнете го екранот:

застрелан аутотекст панел 1

По кликнување Панел на автоматски текст, ќе го прикаже Панел на автоматски текст во левата страна од документот како што е прикажано во екранот подолу.


стрела сино десен меур Брзо снимете избор на документ како запис за autotext

1. Изберете содржина што сакате да ја зачувате како autotext во вашиот документ. На пример, јас ја избрав следната содржина во документот.

2.Потоа кликнете на копчето во Панел на автоматски текст да се примени Креирај автоматски текст дијалог. Погледнете го екранот:

Во ова Креирај автоматски текст дијалогот, можете:

О: Внесете име за овој автотекст во име поле.

B: Изберете група за autotext или создадете нова група за неа категорија секција.

C: Напишете зборови за описот на autotext.

3. По поставките, ве молиме кликнете OK за да ја зачувате.

Забелешка: Покрај текстовите, исто така можете да додадете избрани слики, текстуални кутии и симболи и така натаму за да зачувате како автоматски текст.


стрела сино десен меур Наведете ги сите ставки за autotext со површина

Сите зачувани Автоматски текст записите ќе бидат наведени во панелот.


стрела сино десен меур Лесно да се вметне записот за авто-текст во документ

1.Двоен клик на Автоматски текст влез во рамките на панелот, и ќе го вметне Автоматски текст внесување во тековната позиција на курсорот во документот.

3. Можете исто така да кликнете копчето за да го внесете autotext во документот во кој се наоѓа курсорот.

3. Внесувањето во AutoText може да се вметне како форматиран текст или само текст без форматирање. Кликни копчето за да го внесете избраниот запис за AutoText како форматиран текст. Кликни копчето за вметнување на избраниот запис за AutoText како единствен текст без форматирање.

4. Покрај горенаведените три начини на вметнување autotext, можете да кликнете со десното копче на кој било од записот AutoText, а потоа одберете го типот за вметнување што ви треба од дијалогот. Забелешка: Во овој дијалог, лесно можете да го преименувате и избришете автотекстот.


стрела сино десен меур Увези и извезувај ги сите записи за autotext во Word

1.Кликни за да ги внесете сите записи за AutoText. Со оваа алатка за увоз, можете да ги внесувате сите зачувани ставки за autotext во секој документ што го сакате.

Забелешка: Пред да внесете записи за autotext во нов документ, треба да ги изнесете сите записи за autotext од постоечки документ.

2.Кликни за извоз на сите влезови во Auto Text.


стрела сино десен меур Прилагодете ја големината на текстот во панелот AutoText

На "Раст на фонтот" копче и "Снимете фонт" копче може да ви помогне лесно да ја прилагодите големината на текстот до идеалната големина што ви треба.

1. По примената на "Раст на фонтот"И"Снимете фонт"Алатка, можете да го видите резултатот како прикажување во следните слики од екранот.


Ова е само една алатка за Kutools за Word

Ли-портокалKutools за Word ве ослободува од вршење на одземаат многу време операции во Word;

Ли-портокалСо пакети на практични алатки за Word 2019, 2016, 2013, 2010, 2007, 2003 и Office 365;

Ли-портокалЛесен за користење и инсталирање во Windows XP, Windows 7, Windows 8 / 10 и Windows Vista;

Повеќе функции | Бесплатно симнување | Купи сега

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.