Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Office Tab: Примена на кратенки, Преглед и операција за преименување

Можете да дознаете неколку практични совети и трикови за користење на Office Tab за да ја подобрите вашата продуктивност при обработката на апликациите на Microsoft Office во овој напис.

Користење на кратенки за брзо управување со јазичето или јазичето

Пофлексибилен при ракување со апликации на Microsoft Office

За преименување на тековниот документ без прво затворање


Користење на кратенки за брзо управување со јазичето или јазичето

Можете да користите кратенки за да ја контролирате јазичето или јазичето во одредена апликација на Microsoft Office. На пример, ако сакате да користите кратенки за контрола на табот или јазичето во Microsoft Office Word, одете да конфигурирате одредени поставувања за кратенки во Центар за Office Tab or Батерии за опции за Word.

Постојат 3-ти видови на кратенки кои можете да ги користите за контрола на табулаторот или јазичето.

Користење кратенки Alt + N за да изберете таб: Ако имате отворени 3 документи во Word, можете да го користите Alt + 1 кратенки за навигација на првиот документ на јазичето. За да отидете на третото јазиче или документ на лентата за јазичиња, притиснете Alt + 3 кратенки.

Кратенки за да изберете таб: Можете да ги користите следниве кратенки за да изберете или да навигирате помеѓу јазичиња на лентата со јазичиња.

  • Ctrl + Tab: За да ги изберете јазичињата напред еден по еден.
  • Ctrl + Shift + Tab: За да ги изберете јазичињата назад еден по еден.

Кратенки за да се скрие / прикаже лента за јазичиња: Можете да го примените Ctrl + Q кратенки за брзо да ја прикажете или скриете лентата за јазичиња во вашите апликации на Microsoft Office. Погледнете го екранот:


Пофлексибилен при ракување со апликации на Microsoft Office

Доколку сте конфигурирале одредени опции кои се означени со црвено поле во подолу скриншот во Центар за Office Tab, можете брзо да затворите јазиче или документ со двоен клик на јазичето, како и кликнете средно копче на глушецот на јазичето. Ако двапати кликнете на табната лента, можете брзо да креирате нов документ во вашите апликации на Microsoft Office.


За преименување на тековниот документ без прво затворање

Нормално, ако сакате да преименувате отворен документ во вашите апликации на Microsoft Office, можеби ќе треба прво да го затворите документот. Но, со Office Tab, можете брзо да го преименувате отворен документ без да го затворите.

1. Ве молиме кликнете со десното копче на ливчето што сакате да го преименувате.

2. И изберете го Преименувате командната ставка од контекстното мени, потоа внесете го новото име во Канцеларија јазиче дијалогот, видете го екранот:

3. Потоа кликнете OK копче за да го зачувате новото име. Погледнете го екранот:


Користење на јазичиња во апликациите на Microsoft Office како Firefox, Chrome и IE 10!

Бесплатен пробен период во 30 дена| Набавка сега

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.