Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Çizme Excel tuaj me një përshtatje Excel
300 + mjete profesionale dhe të përdorura lehtë për Excel 2019-2003

adfloat 1adfloat 2adfloat 3adfloat 4

Si të ngjyrosni listën me kod të koduar në Excel?

doc-color-drop-down-list1
Në Excel, krijimi i një liste drop down mund t'ju ndihmojë shumë, dhe nganjëherë, ju duhet të ngjyrosni kodet e vlerave të listës zbritëse në varësi të zgjedhjes përkatëse. Për shembull, unë kam krijuar një listë zbritjeje të emrave të frutave, kur zgjedh Apple, kam nevojë që qeliza të jetë e ngjyrosur me të kuqe automatikisht dhe kur zgjedh Orange, qeliza mund të ngjyroset me ngjyrë portokalli, si në vijim. A ka ndonjë sugjerim të mirë për ta zgjidhur këtë?
Listën e rënies së koduar me ngjyra me formësimin e kushtëzuar

shigjetë flluskë e djathtë blu Listën e rënies së koduar me ngjyra me formësimin e kushtëzuar

Për ta përfunduar këtë detyrë, ne duhet të krijojmë së pari një listë drop down, dhe pastaj të aplikojmë Formatin e kushtëzuar për të ngjyrosur qelizat. Bëni si në vijim:

Së pari, krijoni një listë drop down:

1. Krijo një listë të të dhënave dhe përzgjidh një varg që dëshiron të vendosësh vlerat e listës zbritëse në. Në këtë rast, unë zgjedh kolonën A për të vënë drop down list, shih screenshot:

doc-color-drop-down-list1

2. Kliko Data > Vlefshmëria e të dhënave > Vlefshmëria e të dhënave, shihni screenshot:

doc-color-drop-down-list1

3. Dhe në Vlefshmëria e të dhënave kutinë e dialogut, kliko Cilësimet tab, dhe zgjidhni Listë opsion nga Lejoj drop down list, dhe pastaj kliko doc-button-1 button për të zgjedhur vlerat e listës që dëshironi të përdorni. Shih screenshot:

doc-color-drop-down-list1

4. Pastaj kliko OK, lista e zbritjes është krijuar si më poshtë:

doc-color-drop-down-list1

Së dyti, aplikoni Formatin e kushtëzuar në ngjyrë të koduar vlerat e listës zbritëse

5. Nxjerrini poshtë qelizat e rënies tuaj (këtu është kolona A) dhe shkoni te klikoni Ballina > Formulimi i kushtëzuar > Rregull i ri, shihni screenshot:

doc-color-drop-down-list1

6. në Rregulla e re e formatimit kutinë e dialogut, kliko Format vetëm qelizat që përmbajnë opsionin në Zgjidh një Lloji Rregulli seksion, nën Formati vetëm qelizat me seksioni, zgjidhni Tekst specifik nga drop down listën e parë dhe zgjidhni që përmban nga rënia e dytë poshtë, pastaj kliko doc-button-1button për të zgjedhur vlerën që dëshironi të formatoni një ngjyrë të caktuar, shihni screenshot:

doc-color-drop-down-list1

7. Pastaj kliko Format button, dhe zgjidhni një ngjyrë që ju pëlqen nga Mbush Tab.
doc-color-drop-down-list1

8. Dhe pastaj kliko OK > OK për të mbyllur dialogun, përsëritni hapat 5 për 7 për njëri-tjetrin drop down përzgjedhje, për shembull, Peach për të gjelbër, rrush për purpur ...

9. Pas vendosjes së ngjyrave për vlerat, kur zgjidhni ndonjë vlerë nga drop down menu, qeliza do të ngjyroset me ngjyrën e saj të specifikuar automatikisht.

doc-color-drop-down-list1

Nëse dëshironi të numëroni / shumoni ose bëni llogaritjet me ngjyrën e qelizës / ngjyrës, mund të provoni këtë:

Shpejt Numëroni / Numëroni qelizat sipas sfondit ose ngjyrës së fomt në Excel

Në disa raste, mund të keni një sërë qelizash me ngjyra të shumëfishta dhe çfarë doni të llogarisni vlerat e shumës në bazë të së njëjtës ngjyrë, si mund të llogaritni shpejt?
me Kutools për Excel's Numëroni sipas Ngjyrës, shpejt mund të bëni shumë llogaritjet sipas ngjyrës dhe gjithashtu mund të gjeneroni një raport të rezultatit të llogaritur. Kliko për gjykim të plotë me tipare falas në ditët e 60!
dokumenti i dokumentit sipas ngjyrës 1
Kutools për Excel: me më shumë se 300 shtesat praktike të Excel-it, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60.

Shfletimi dhe redaktimi i fletëve të punës Excel të shumta dhe dokumenteve Word si Firefox, Chrome, Internet Explore 10!

Ju mund të jeni të njohur për të parë faqe të shumta në Firefox / Chrome / IE dhe kaloni në mes tyre duke klikuar lehtë tabët përkatëse. Këtu, Office Tab mbështet përpunime të ngjashme, të cilat ju mundësojnë të shfletoni disa fletore pune Excel ose dokumentet e Fjalës në një dritare Excel ose dritare të Fjalës, dhe kaloni me lehtësi mes tyre duke klikuar skedat e tyre. Kliko falas për gjyqin 45 të Office Tab!

ot excel


Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

 • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
 • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
 • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
 • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
 • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  PM · 10 months ago
  thanks for the really good help
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  oli · 1 years ago
  Hi, this was very helpful. However, now i need to color the whole line in the same color in reference to one cell on the line. know what i mean? can you assist in this too?

  thanks again!
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Sunny · 1 years ago
   Try this: in step 5, Highlight your drop down cells(here is column A) is replace with highlight the whole lines where place your drop down list cells, then apply the conditional formatting rule.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Tonf · 1 years ago
  Thank you ! It worked perfectly for me
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  eds · 1 years ago
  well, finally it works!
  this article should have been informed about the Excel version. Format Conditioning has its new feature in Excel 2013 and above and has quite a little different.
  For example, the step above as mentioned would only work if your MS Excel you are using is version 2010 and above. For below, the reason why it wouldn't worked is because conditioning format should be placed the value on the containing cell i.e you have to type the word apple to the rule (and not $D$2 as stated in the screenshot). The reason why some others had come up a not working is maybe because it use up different version of MS Excel like mine which is MS Excel 2007.

  the value should have been like this upon filing up in Format only cells Specific Text:
  Specific Text - Containing - type the word Apple or grapes or strawberry. Then,
  Go to Format button for your specified color and fonts you desire.

  As for me, you don't need to have select the entire cells in spreadsheet as it would only gotten confuse.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Lauren · 1 years ago
  Very helpful tutorial! Much appreciated!