Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të hiqni datën nga data e kohës në Excel?

Nëse keni një listë të pullave të datës dhe orës në fletën tuaj të punës, dhe tani dëshironi të hiqni datën nga data e kohës dhe të lini vetëm kohën. A keni ndonjë metodë të shpejtë për t'u marrë me këtë punë?

Hiq datën nga data e kohës me funksionin Gjej dhe Replace

Hiq datën nga data me formulën


shigjetë flluskë e djathtë blu Hiq datën nga data e kohës me funksionin Gjej dhe Replace


Me funksionin Gjej dhe Replace, mund ta përfundoni këtë detyrë si më poshtë:

1. Zgjidhni datën dhe orën tuaj të kohës, pastaj kliko me të djathtën dhe zgjidhni Formatet e qelizave, shihni screenshot:

doc-hequr-date-1

2. në Formatet e qelizave dialog, kliko i përgjithshëm sipas Numër tab për të kthyer kohën në formatin e përgjithshëm, pastaj kliko OK për të mbyllur dialogun. Shih screenshot:

doc-hequr-date-1

3. Pas ndryshimit të formatimit, shtypni Ctrl + H çelësat për të hapur Gjeni dhe zëvendësoni kuti dialogu. Në Gjeni dhe zëvendësoni dialog, ju lutem shkruani një yll dhe periudha (*.)Gjeni se çfarë kutinë e tekstit dhe vetëm llojin Periudha (.) Replace me Kutia e tekstit nën Zëvendësoj tab, shihni screenshot:

doc-hequr-date-1

4. Pastaj kliko Replace All button dhe mbylleni Gjeni dhe zëvendësoni dialog. Ju do të merrni këtë rezultat:

doc-hequr-date-1

5. Dhe së dyti, ju duhet të reformoni formatin e përgjithshëm në atë kohë, ju lutem zgjidhni kohë nga kutia e listës së majtë nën Numër tab në Formatet e qelizave kutia e dialogut, dhe data është hequr nga vulën e datës dhe orës, shih screenshots:

doc-hequr-date-5 -2 doc-hequr-date-6

shigjetë flluskë e djathtë blu Hiq datën nga data me formulën

Formula e mëposhtme e thjeshtë gjithashtu mund t'ju ndihmojë të hiqni datën nga data dhe ora.

1. Ju lutemi shkruani këtë formulë: = A2-INT (A2) (A2 përmban datën dhe kohën që dëshironi të përdorni, mund ta ndryshoni atë sipas nevojës tuaj) në një qelizë bosh përveç të dhënave tuaja, shihni screenshot:

doc-hequr-date-1

2. Pastaj tërhiqni trajtimin e mbushur mbi qelizat e diapazonit që dëshironi të aplikoni këtë formulë dhe do të merrni disa vlera dhjetore si më poshtë:

doc-hequr-date-1

3. Dhe pastaj ju mund të konvertoni vlerat dhjetore në formatin kohor. Ju lutemi klikoni me të djathtën dhe zgjidhni Formatet e qelizave, Në Formatet e qelizave kutinë e dialogut, kliko kohë nga kutia e listës së majtë, dhe zgjidhni një lloj kohe që ju pëlqen nga Tipi seksion nën Numër tab, shihni screenshot:

doc-hequr-date-1

4. Pastaj kliko OK për të mbyllur këtë dialog, dhe data juaj është hequr dhe vetëm të lënë kohën, shih screenshot:

doc-hequr-date-1


Artikujt Related:

Si të hiqni kohën nga data në Excel?

Si të hiqni vitin nga data në Excel?Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

 • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
 • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
 • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
 • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
 • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

<p>Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

 • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
 • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
 • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
 • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
 • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

</p>

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  sree · 6 months ago
  This is great. saved lot of my time.