Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të krijoni tabelë flluskë me seri të shumëfishta në Excel?

Siç e dimë, për të krijuar me shpejtësi një tabelë flluskë, ju do të krijoni të gjithë serinë si një seri si screenshot 1 treguar, por tani unë do t'ju tregoj se si të krijoni një tabelë flluskë me seri të shumëfishta si screenshot 2 treguar në Excel.

1
doc-flluska me-shumëfishtë-seri-1
2
doc-flluska me-shumëfishtë-seri-2

Krijo tabelë flluskë me seri të shumëfishta


shigjetë flluskë e djathtë blu Krijo tabelë flluskë me seri të shumëfishta


Ndiqni hapat e mëposhtëm për të krijuar një tabelë flluskë me seri të shumëfishta.

1. click Fut > Grafikët e tjerë, zgjidhni llojin e flluskës që ju nevojitet në seksionin Bubble nga lista.

doc-flluska me-shumëfishtë-seri-3

Në Excel 2013, kliko Fut > Futni Sferën (X, Y) ose Tabelën e Flluskës, dhe zgjidhni tabelën e flluskës.

2. Klikoni me të djathtën në tabelën flluskë të zbrazët dhe klikoni Zgjidh të dhënat nga menyja e kontekstit.

doc-flluska me-shumëfishtë-seri-4

3. Në Zgjidh burimin e të dhënave dialog, shtoni seri duke klikuar Shtoj Regjistrime Legjenda (Seritë) seksioni. Shih screenshots:

doc-flluska me-shumëfishtë-seri-5

4. Pastaj zgjidhni qelizat relative për kutitë e tekstit në Modifiko Serinë dialog dhe pastaj kliko OK për ta mbyllur këtë dialog. shih screenshot:

doc-flluska me-shumëfishtë-seri-6

Tani ju mund të shihni një seri është shtuar në tabelë flluskë.

doc-flluska me-shumëfishtë-seri-7

5. Përsërit hapin 3 dhe hapni 4 për të shtuar të gjithë serinë një nga një në Regjistrime Legjenda (Seritë) seksioni. Shih screenshot:

doc-flluska me-shumëfishtë-seri-8

6. click OK. Tani ju mund të shihni tabelë flluskë janë krijuar me seri të shumta.

doc-flluska me-shumëfishtë-seri-9

7. Në Excel 2007 dhe 2010, mund të klikoni në tabelën e flluskës dhe të shkoni në Plan urbanistik tab, dhe kliko Titulli i grafikut, dhe zgjidhni Titulli i mbivendosur në qendër or Më sipër si ju nevojitet nga lista zbritëse. Pastaj ndërroni titullin siç keni nevojë.

doc-flluska me-shumëfishtë-seri-10

Shënim: Në Excel 2013, ju mund të shkoni në Projektimi tab dhe kliko Shto Element Grafik > Titujt e Kartës, Dhe pastaj zgjidhni Shtresë në qendër or Më sipër si keni nevojë.

doc-flluska me-shumëfishtë-seri-2

Këshillë: Nëse dëshironi të krijoni një flluskë 3-D me seri të shumëfishta, duhet të zgjidhni të dhënat e parë dhe pastaj futni flluckën 3-D dhe hiqni serinë origjinale në Zgjidh burimin e të dhënave dialog, pastaj shtoni serinë një nga një.


Artikuj Relative:Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

  • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
  • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
  • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
  • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
  • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.