Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të përdorësh setet e ikonave për të nxjerrë në pah vlerat në formatimin e kushtëzuar në Excel?

Për formatimin e kushtëzuar, mund të përdorni grupe ikonash për të shënuar vlerat që plotësojnë kushtet tuaja. Setet e ikonave janë më tërheqëse për të tërhequr vëmendjen tuaj. Ky artikull do t'ju tregojë se si të përdorni grupe ikonash për të theksuar vlerat në formatimin e kushtëzuar në Excel në detaje.

Vendosni ikonën e përdorimit për të nxjerrë në pah vlerat në formatimin e kushtëzuar në Excel


Vendosni ikonën e përdorimit për të nxjerrë në pah vlerat në formatimin e kushtëzuar në Excel


1. Përzgjidhni një varg qelizash të cilës doni të shtoni ikonën vendos formësimin e kushtëzuar.

2. click Formulimi i kushtëzuar > Vendosni ikonën sipas Ballina tab, pastaj zgjidhni grupin e ikonave që preferoni. Shih screenshot:

Pastaj ju mund të shihni setet ikonë janë shtuar para vlerave të zgjedhura.

shënim: Sipas paracaktimit, këto tre ikona llogariten nga Excel, siç tregohet në ekranin e ekranit. (Max dhe Min janë numri më i madh dhe numri më i vogël i vargut të të dhënave të zgjedhura në formulën e mëposhtme.)

1). ikona shënon vlerat të cilat janë> = 115.35. Formula është 115.35 = min + 0.67 * (maksimumi) = 45 + 0.67 * (150-45);

2). ikona shënon vlerat të cilat janë <115.35 dhe> = 79.65. Formula është 79.65 = min + 0.33 * (max-min) = 45 + 0.33 * (150-45)

3). Dhe ikona shënon vlerat të cilat janë <79.65.

3. Tani ju duhet të ndryshoni kushtet e ikonave për nevojat tuaja. Zgjidhni diapazonin dhe kliko Formulimi i kushtëzuar > Menaxho Rregullat.

4. Në Menaxheri i Rregullave të Formimit të Kushteve kutinë e dialogut, zgjidhni rregullin me grupet e ikonave që dëshironi të ndryshoni, pastaj klikoni në Edit Ejani button. Shih screenshot:

5. Në Ndrysho rregullimin e formatimit kutinë e dialogut, shkoni te Ndrysho Përshkrimin e Rregullave seksioni. Në këtë seksion ju mund të specifikoni kushtet e rregullave sipas nevojës.

Në këtë rast, unë ndryshoj llojin e rregullave në Numër, dhe vetëm shfaqni ikonë për të shënuar vlerat të cilat janë> = 100. Shih screenshot:

6. Pas klikimit te OK butonin në Ndrysho rregullimin e formatimit dialog box, ajo do të kthehet në Menaxheri i Rregullave të Formimit të Kushteve kuti dialogu. Ju lutemi klikoni OK button për të përfunduar cilësimet.

Më pas, ikona vendos formësimin e kushtëzuar, u krijua me kushtet e sundimit tuaj.


Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Shirit i Excel (me Kutools për Excel të instaluar)

300 + Avancimet e avancuara Rrit produktivitetin tuaj nga 71% dhe ndihmoni të qëndroni jashtë turmës!

Dëshironi të përfundoni punën tuaj të përditshme shpejt dhe në mënyrë të përkryer? Kutools Për Excel sjell 300 + karakteristika të përparuara të ftohta dhe të fuqishme (Të kombinohen workbooks, shuma nga ngjyra, përmbajtja e ndarë e qelizave, data e konvertimit, etj.) Për Skenarët e punës së 1500 +, ju ndihmon të zgjidhni 82% Problemet e Excel.

 • Merreni me të gjitha detyrat e ndërlikuara në sekonda, ndihmoni për të rritur aftësinë tuaj të punës, merrni sukses nga konkurrenca e ashpër, dhe mos u shqetësoni për të qitur.
 • Kurseni shumë kohë pune, lini shumë kohë që të doni dhe të kujdeseni për familjen dhe të gëzoni një jetë të rehatshme tani.
 • Zvogëloni mijëra klikime të tastierës dhe të miut çdo ditë, lehtësoni sytë dhe duart tuaja të lodhura, dhe të ju jap një trup të shëndetshëm.
 • Bëhuni ekspert i Excel në minutat 3 dhe merrni shikim admiring nga kolegët ose miqtë tuaj.
 • Nuk ka më nevojë të mbani mend ndonjë formulë të dhimbshme dhe kodet VBA, të keni një mendje relaksuese dhe të këndshme, të ju jap një emocion që kurrë nuk keni pasur më parë.
 • Kaloni vetëm $ 39, por vlerë se $ 4000 trajnimin e të tjerëve. Duke u përdorur nga elitat 110,000 dhe kompanitë e mirënjohura 300 +.
 • Gjyqi 60-i i pakufizuar falas. Garancia 60-ditore e parave. Përmirësim i lirë dhe mbështetje për vitet 2. Blej një herë, përdorni përgjithmonë.
 • Ndryshoni mënyrën si punoni tani dhe ju jepni një jetë më të mirë menjëherë!

Office Tab sjell tabela efikase dhe të përdorshme në Office (përfshijë Excel), Ashtu si Chrome, Firefox dhe IE i ri

 • Rrit produktivitetin tuaj nga 50% gjatë shikimit dhe redaktimit të dokumenteve të shumta.
 • Ulja qindra klikimeve të miut për ju çdo ditë, thoni lamtumirë dorës së miut.
 • Hapni dhe krijoni dokumente në skedat e reja të dritares së njëjtë, në vend se në dritare të reja.
 • Ndihmoni të punoni më shpejt dhe lehtë të dilni nga turma! Një e dyta për të kaluar mes dhjetra dokumenteve të hapura!
Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.