Cookies na ndihmojnë të ofruar shërbimet tona. Duke përdorur shërbimet tona, ju pranoni përdorimin e cookies.
Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të llogarisni numrin e qelizave me vlera jo-zero në Excel?

Për numërimin e numrit total të qelizave me vlera jo-zero në Excel, këtu do t'ju tregojmë dy metoda. Ju lutem shfletoni për më shumë detaje.

Numëroni numrin e qelizave me vlera jo-zero me formulë

Numëroni numrin e qelizave me vlera jo-zero me Kutools për Excelshigjetë flluskë e djathtë blu Numëroni numrin e qelizave me vlera jo-zero me formulë

Duke supozuar që ju keni një gamë të të dhënave siç tregohet në ekranin e mëposhtëm. Për numërimin e numrave të qelizave me vlera jo-zero, ju lutemi bëni si më poshtë.

1. Përzgjidhni një qelizë bosh për gjetjen e rezultatit të numërimit (këtu unë zgjedh qelizën H1). Kopjoni dhe ngjisni formulën = Countif (A1: E8, "<> 0")Formula Bar, dhe pastaj shtypni Shkruani Celës. Shih screenshot:

2. Pastaj numri i përgjithshëm i vlerave jo-zero të intervalit të përzgjedhur numërohet dhe shfaqet në qelizën H1.

Shënimet:

1. Me formulën e mësipërme, ju mund të numëroni qelizat jo-zero të cilat përfshijnë qeliza bosh. Nëse dëshironi të shpërfillni të dy qelizat zero dhe qelizat bosh, ju lutemi aplikoni këtë formulë: =COUNTA(A1:D10)-COUNTIF(A1:D10,"=0"), më pas shtypni Shkruani çelësi për të marrë rezultatin, shihni screenshot:

2. Me formulimet e mësipërme, mund të numëroni numrin total të qelizave me vlera jo-zero në një rresht, kolonë ose varg në Excel me ndryshimin e referencave të qelizave në formulë.


shigjetë flluskë e djathtë blu Numëroni numrin e qelizave me vlera jo-zero me Kutools për Excel

Përveç formulat, Zgjidh qelizat specifike dobia e Kutools për Excel mund t'ju ndihmojnë shpejt të numëroni numrin e qelizave me vlera jo-zero në Excel.

Kutools për Excel : me më shumë se shtojca të dobishme të 300 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60.

1. Zgjidhni diapazonin që dëshironi të numëroni numrin e qelizave jo-zero. Pastaj kliko Kutools > zgjedh > Zgjidh qelizat specifike. Shih screenshot:

2. Në popped up Zgjidh qelizat specifike kutinë e dialogut, zgjidhni QelizëLloji i përzgjedhjes specifikoni Nuk është e barabartëLloji specifik drop-down list dhe shkruani numrin 0 në kutinë bosh. Së fundi klikoni OK button. Shih screenshot:

3. Pastaj shfaqet një kuti dialogu për t'ju treguar se sa qeliza të vlerave jo-zero ekzistojnë në rangun e zgjedhur. Dhe tashmë ka përjashtuar qelizat bosh. Kliko në OK butonin, këto qeliza përzgjidhen menjëherë.

Tip.Nëse dëshironi të keni një gjykim të lirë për këtë shërbim, ju lutem shkoni në shkarkoni softuerin lirisht së pari, dhe pastaj të shkoni për të aplikuar operacionin sipas hapave të mësipërm.Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

  • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
  • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
  • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
  • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
  • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.