Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të eksportojmë gamën e qelizave në Excel në CSV file?

Në Excel, ne mund ta ruajmë tërë fletën e punës si skedar csv duke përdorur Save As funksion, por a keni provuar ndonjëherë të eksportoni një sërë qelizash nga një pune në një skedar csv? Në këtë artikull, ju do të merrni metodat për të zgjidhur këtë problem në Excel.

Gama e eksporteve të qelizave në Excel në CSV skedar me kodin VBA

Gama e eksportit të qelizave në Excel në CSV skedar me Kutools për Excel


Gama e eksporteve të qelizave në Excel në CSV skedar me kodin VBA


Këtu, kam një kod VBA për të eksportuar një sërë qelizash nga Excel në CSV file, ju lutem bëni si më poshtë:

1. Mbajeni poshtë ALT + F11 çelësat dhe hapet Microsoft Visual Basic për Aplikime dritare.

2. Click Fut > Modulet, dhe ngjisni kodin e mëposhtëm në Modulet Window.

Kodi VBA: Eksporto një sërë përmbajtjesh qelizore në skedarin csv

Sub ExportRangetoFile()
'Update 20150628
Dim Rng As Range
Dim WorkRng As Range
Dim xFile As Variant
Dim xFileString As String
On Error Resume Next
xTitleId = "KutoolsforExcel"
Set WorkRng = Application.Selection
Set WorkRng = Application.InputBox("Range", xTitleId, WorkRng.Address, Type:=8)
Application.ActiveSheet.Copy
Application.ActiveSheet.Cells.Clear
WorkRng.Copy Application.ActiveSheet.Range("A1")
Set xFile = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
xFileString = Application.GetSaveAsFilename("", filefilter:="Comma Separated Text (*.CSV), *.CSV")
Application.ActiveWorkbook.SaveAs Filename:=xFileString, FileFormat:=xlCSV, CreateBackup:=False
End Sub

3. Pastaj shtypni F5 kyç për të ekzekutuar këtë kod dhe një kuti e menjëhershme do të dalë për t'ju kujtuar që të zgjidhni rangun e qelizave që dëshironi të eksportoni si skedar csv.

dokumenti i eksportit doc në csv 1

4. Dhe pastaj kliko OK button, specifikoni një direktori për vendosjen e skedarit të ri csv dhe jepni një emër për skedarin csv në kutinë e tekstit të skedarit, shihni screenshot:

dokumenti i eksportit doc në csv 2

5. Pastaj kliko Save button, dhe varg i zgjedhur është ruajtur si CSV file, ju mund të shkoni në dosjen tuaj të specifikuar për ta parë atë.


Gama e eksportit të qelizave në Excel në CSV skedar me Kutools për Excel

Nëse nuk jeni të interesuar për kodin VBA, këtu mund t'ju prezantoj një mjet të lehtë - Kutools për Excel, Me saj Gama e eksportit në skedar funksion, mund ta zgjidhësh shpejt këtë punë.

Kutools për Excel : me më shumë se 300 shtojca të dobishme të Excel-it, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60.

Pas instalimit Kutools për Excel, ju lutemi bëni me hapat e mëposhtëm:

1. Përzgjidhni sferën e të dhënave që dëshironi të eksportoni në skedarin csv.

2. Pastaj kliko Ndërmarrje > Importi / Eksporti > Gama e eksportit në skedar, shihni screenshot:

Dosja e eksportit të doc në csv 3 3

3. në Gama e eksportit në skedar kutinë e dialogut, zgjidhni CSV (kufizuar me prerje) nga format file opsion dhe më pas specifikoni Ruaj dosjen për të ruajtur skedarin e ri csv, shihni screenshot:

Dosja e eksportit të doc në csv 4 4

4. Pastaj kliko Ok button, një kuti e menjëhershme do të dalë për të kujtuar që ju të specifikoni një emër për këtë skedar të ri csv siç keni nevojë, dhe pastaj klikoni OK për të mbyllur këtë kuti, dhe të dhënat e zgjedhura do të eksportohen si një skedar CSV në të njëjtën kohë.

Dosja e eksportit të doc në csv 5 5

Shënime:

Ruaj vlerën aktuale: Do të shfaq vlerat aktuale në skedarin përfundimtar.

Ruani vlerat siç tregohet në ekran: Do të shfaq vlerat në dosjen përfundimtare si e njëjta që i lexoni në ekranin e kompjuterit.

Hapni skedarin pas eksportit: Do të hapë automatikisht skedarin përfundimtar pas eksportimit të vargut nëse e kontrolloni këtë opsion.

Klikoni për të ditur më shumë për këtë ndërfaqe të eksportit në skedar.

Shkarko dhe gjykim falas Kutools për Excel Tani!


Demo: Gama e qelizave të eksportit në skedarin csv / pdf / txt / html me Kutools për Excel

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Shirit i Excel (me Kutools për Excel të instaluar)

300 + Avancimet e avancuara Rrit produktivitetin tuaj nga 71% dhe ndihmoni të qëndroni jashtë turmës!

Dëshironi të përfundoni punën tuaj të përditshme shpejt dhe në mënyrë të përkryer? Kutools Për Excel sjell 300 + karakteristika të përparuara të ftohta dhe të fuqishme (Të kombinohen workbooks, shuma nga ngjyra, përmbajtja e ndarë e qelizave, data e konvertimit, etj.) Për Skenarët e punës së 1500 +, ju ndihmon të zgjidhni 82% Problemet e Excel.

 • Merreni me të gjitha detyrat e ndërlikuara në sekonda, ndihmoni për të rritur aftësinë tuaj të punës, merrni sukses nga konkurrenca e ashpër, dhe mos u shqetësoni për të qitur.
 • Kurseni shumë kohë pune, lini shumë kohë që të doni dhe të kujdeseni për familjen dhe të gëzoni një jetë të rehatshme tani.
 • Zvogëloni mijëra klikime të tastierës dhe të miut çdo ditë, lehtësoni sytë dhe duart tuaja të lodhura, dhe të ju jap një trup të shëndetshëm.
 • Bëhuni ekspert i Excel në minutat 3 dhe merrni shikim admiring nga kolegët ose miqtë tuaj.
 • Nuk ka më nevojë të mbani mend ndonjë formulë të dhimbshme dhe kodet VBA, të keni një mendje relaksuese dhe të këndshme, të ju jap një emocion që kurrë nuk keni pasur më parë.
 • Kaloni vetëm $ 39, por vlerë se $ 4000 trajnimin e të tjerëve. Duke u përdorur nga elitat 110,000 dhe kompanitë e mirënjohura 300 +.
 • Gjyqi 60-i i pakufizuar falas. Garancia 60-ditore e parave. Përmirësim i lirë dhe mbështetje për vitet 2. Blej një herë, përdorni përgjithmonë.
 • Ndryshoni mënyrën si punoni tani dhe ju jepni një jetë më të mirë menjëherë!

Office Tab sjell tabela efikase dhe të përdorshme në Office (përfshijë Excel), Ashtu si Chrome, Firefox dhe IE i ri

 • Rrit produktivitetin tuaj nga 50% gjatë shikimit dhe redaktimit të dokumenteve të shumta.
 • Ulja qindra klikimeve të miut për ju çdo ditë, thoni lamtumirë dorës së miut.
 • Hapni dhe krijoni dokumente në skedat e reja të dritares së njëjtë, në vend se në dritare të reja.
 • Ndihmoni të punoni më shpejt dhe lehtë të dilni nga turma! Një e dyta për të kaluar mes dhjetra dokumenteve të hapura!
Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  D Pritchard · 6 months ago
  Hi,


  this doesn't actually work


  It still exports the entire sheet even when a range is selected.


  Please fix it
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Bill James · 1 years ago
  Thank you for this macro, it is very helpful.

  Do you know why on some existing large sheets I get extra rows appended? I am selecting the header row cells along with a few data row cells which might be 1000's of rows down in the sheet. These appended rows show up in the output .csv file with a comma for each column in the source selection. If I manually create a small sheet such as your example this does not happen.