Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të fshehni rreshtat nëse kopjohen në Excel?

Për shembull, ju keni një tabelë me disa rreshta duplikate dhe tani doni t'i fshehni këto rreshta duplikate, si mund ta bëni atë në Excel? Këtu unë do të prezantoj dy metoda për ta zgjidhur atë me lehtësi.

Fshih rreshtat nëse kopjohen me veçoritë e filtrit të avancuar

Fshih rreshtat nëse kopjohen me Kutools për Excel

Shpejt zgjidhni të gjitha vlerat e kopjuara / unike nga një kolonë në Excel

Të përgjithshme, ne mund t'i heqim me lehtësi kopjet nga një listë Data > Hiq kopjimet në Excel. Por si të zgjidhni vlerat e kopjuara / unike, ose t'i numëroni ato nga një kolonë? Dhe çka nëse zgjedhni ose numëroni kopjuar / unik përveç kopjimit të parë? Provoni Kutools për Excel Zgjidh Duplicate & Unique Cells utility! Funksioni i plotë i gjyqit të lirë 60-day!
ad zgjidhni kopjuar vlerat unike 2Fshih rreshtat nëse kopjohen me veçoritë e filtrit të avancuar

Në të vërtetë, mund të aplikojmë veçoritë e avancuara të Microsoft Excel për të fshehur rreshtat e dublikuara në një distancë të lehtë. Ju mund të bëni si më poshtë:

1. Zgjidhni diapazonin që do të fshehni rreshtat e kopjuar dhe klikoni në Data > Avancuar.

2. Në kutinë e dialogut Advanced Filter, kontrolloni Vetëm të dhënat unike opsion dhe kliko OK button.

Pastaj do të shihni vetëm rreshta unike që filtrohen në diapazonin e përzgjedhur, si më poshtë shtypi i ekranit tregohet:


Fshih rreshtat nëse kopjohen me Kutools për Excel

Ndonjëherë, ju mund të dëshironi të fshehni të gjithë rreshtat e kopjimit duke përfshirë edhe atë të parë (ose duke përjashtuar të parën). Në këtë rast, mund të provoni Kutools për Excel Zgjidh Duplicate & Unique Cells shërbimeve në Excel.

Kutools për Excel - Kombinon më shumë se Funksionet dhe Mjetet e Avancuara të 300 për Microsoft Excel

1. Zgjidhni diapazonin që do të fshehni rreshtat e kopjuar dhe klikoni në Kutools > zgjedh > Zgjidh Duplicate & Unique Cells.

2. Në kutinë e dialogut Zgjidhni Duplicate & Unique Cells, kontrolloni Duplikat (me përjashtim të 1st) opsioni ose Të gjitha kopjimet (duke përfshirë 1st) opsionin, kontrolloni Zgjidh gjithë rreshtat opsion dhe kliko Ok button. Shih më poshtë shtyllën e ekranit:

Një kuti dialogu do të shfaqet dhe do të shfaqë sa rreshta janë përzgjedhur. Kliko në OK butonin për ta mbyllur atë.

3. Klikoni me të djathtën në krye të përzgjedhur të rreshtit dhe përzgjidhni Fsheh nga menyja e klikimit të djathtë.

Pastaj do të shihni të gjitha rreshtat e kopjuar të fshehura menjëherë pasi shfaqen të shtënat e ekranit:

zgjedh Duplicate (Me përjashtim të 1st një), mund të merrni rezultat:

zgjedh Të gjitha kopjimet (duke përfshirë 1st), ju mund të merrni rezultat:

Kutools për Excel - Përfshin më shumë se 300 mjetet e dobishëm Excel. Funksion i plotë pa gjykim 60-ditor, nuk kërkohet kartë krediti! Get it tani!


Demo: Fshih rreshtat nëse kopjohen me Kutools për Excel

Në këtë Video, Kutools tab dhe Kutools Më shumë tab janë shtuar nga Kutools për Excel. Nëse keni nevojë, kliko këtu të kesh një gjyq falas falas 60 pa kufizim!


shigjetë flluskë e djathtë bluArtikujt Related:Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

  • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
  • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
  • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
  • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
  • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.