Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të përcaktoni / kontrolloni nëse data është fundjavë në Excel?

Ndonjëherë, mund t'ju duhet të përcaktoni nëse një datë bie në fundjavë për të rregulluar punët tuaja personale. Me këtë tutorial, ju do të mësoni se si të përcaktoni ose kontrolloni nëse një datë e dhënë është një fundjavë në Excel.

Përcaktoni nëse data është një fundjavë me formulë

Përcaktoni nëse data është një fundjavë me Kutools për Excel


shigjetë flluskë e djathtë blu Përcaktoni nëse data është një fundjavë me formulë


Për shembull, ju dëshironi që qeliza e specifikuar të jetë e populluar me TRUE nëse data e dhënë bie në fundjavë dhe të populluar me FALSE nëse data nuk i përket një fundjave, formula e mëposhtme do t'ju ndihmojë.

1. Përzgjidhni një qelizë bosh për vendosjen e rezultatit, futeni këtë formulë = IF (WEEKDAY (A2,2)> 5, e vërtetë, FALSE) në Barin e Formula, dhe pastaj shtypni Shkruani Celës. Shih screenshot:

2. Drag Handle Fill të qelizave që dëshironi të mbuloni me këtë formulë. Pastaj ju do të merrni rezultatin si më poshtë shihni screenshot.

shënim: Nëse ka qeliza bosh në rangun e datave, do të shfaqet edhe TURE.


shigjetë flluskë e djathtë blu Përcaktoni nëse data është një fundjavë me Kutools për Excel

Me Apliko Formatin e Ditës dobia e Kutools për Excel, mund t'i ndryshoni lehtë të gjitha datat e dhëna në ditën e javës për të përcaktuar nëse data është fundjavë në Excel. Ju lutem bëni si më poshtë.

Kutools për Excel : me më shumë se shtojca të dobishme të 300 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60.

1. Nëse nuk dëshironi që të konvertohen drejtpërdrejt të dhënat origjinale, kopjoni dhe ngjisni në një kolonë të re që është ngjitur me atë origjinale. Zgjidh këtë të dhëna të ngjitura dhe kliko Kutools > Format > Apliko Formatin e Ditës. Shih screenshot:

2. Në Apliko Formatin e Ditës kutinë e dialogut, zgjidhni E mërkurë or Martohem meFormati i datës dhe pastaj klikoni në OK button.

Pastaj do të merrni rezultatin si më poshtë, dhe lehtë mund të kontrolloni nëse një datë specifike bie në fundjavë bazuar në emrin e datës.

Tip.Nëse dëshironi të keni një gjykim të lirë për këtë shërbim, ju lutem shkoni në shkarkoni softuerin lirisht së pari, dhe pastaj të shkoni për të aplikuar operacionin sipas hapave të mësipërm.


shigjetë flluskë e djathtë bluArtikujt Related:Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

  • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
  • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
  • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
  • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
  • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.