Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të llogarisni orët e punës dhe minus kohën e drekës në Excel?

Si një punonjës i kompanisë, duhet të shënojmë dhe të shënojmë çdo ditë pune, duke llogaritur kohën totale të punës dhe minus koha e drekës për një ditë mund të ndihmojmë për të llogaritur pagën sipas kohës. Për shembull, unë kam të dhënat e përditshme të frekuentimit që përmbajnë hyrje, daljen jashtë dhe fillimin e drekës, fundin e drekës në një fletë pune, tani, dua të llogaris totalin e orëve të punës, por minus kohën e drekës çdo ditë. Për të përfunduar këtë punë, unë mund të prezantoj disa formula për ju.

doc llogaritni orët e punës 1

Llogaritini orët e punës dhe minus kohën e drekës me formula


Shto një numër vitesh / muajsh / ditësh / javë / orë / minuta / sekonda deri më sot:

Kutools për Excel'S Formulat përdorimi përmban disa formula të përdorura zakonisht, të tilla si vitet e shtuara deri më tani, llogarit moshën e bazuar në ditëlindjen dhe kështu me radhë. Me këto formula të zakonshme, shpejt mund të merrni rezultatin që dëshironi pa kujtuar ndonjë formulë. Lexo më shumë rreth kësaj veçorie ...

doc-count-javë-dy-dates3

Kutools për Excel: me më shumë se shtojca të dobishme të 200 Excel, të lirë të provohen pa asnjë kufizim në ditët e 60. Shkarko dhe gjykim falas tani!


shigjetë flluskë e djathtë blu Llogaritini orët e punës dhe minus kohën e drekës me formula


Formulat e mëposhtme mund të ju ndihmojnë për të llogaritur kohën e punës në ditë bazuar në të dhënat e kohës.

1. Shkruani këtë formulë: =SUM((C2-B2)+(E2-D2))*24 në një qelizë bosh pranë qelizave tuaja rekord të kohës, F2, për shembull, shihni screenshot:

shënim: Në formulën e mësipërme: C2 është koha e fillimit të drekës, B2 është log me kohë, E2 tregon kohën e identifikimit dhe D2 është koha e përfundimit të drekës. Ju mund të ndryshoni referencat bazuar në nevojën tuaj.

doc llogaritni orët e punës 2

2. Pastaj tërhiqni trajtimin e mbushur poshtë tek qelizat që dëshironi të aplikoni këtë formulë dhe të gjitha orët e përgjithshme të punës të cilat janë duke punuar jashtë kohës së drekës llogariten menjëherë. Shih screenshot:

doc llogaritni orët e punës 3

Këshilla: Nëse keni hyni, dilni nga rekordi kohor dhe koha fikse e drekës, (të tilla si një orë dhe tridhjetë minuta), ju mund të aplikoni këtë formulë të thjeshtë: = D2-B2-C2 për të llogaritur orët e punës në ditë. Shih screenshot:

doc llogaritni orët e punës 4Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

 • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
 • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
 • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
 • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
 • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Pascal · 5 months ago
  @Sheena:

  Found something laying around that actually solves your question.

  Columns D, E and F are the Start time, End Time and Break.


  Have a table somewhere that explains the breaks that have to be calculated:

  from till Pause
  0:00 6:00 0:00
  6:00 9:00 0:30
  9:00 10:00 0:45

  Then use the following expresssion (note that my reference to the table are on a tab called Anhang):

  =IF(AND(D18=ʺʺ,E18=ʺʺ),ʺʺ,(E18+(D18>E18)-D18)-IF((E18+(D18>E18)-D18)>Anhang!$A$6,IF(F18>Anhang!$C$6,F18,Anhang!$C$6),IF((E18+(D18>E18)-D18)<=Anhang!$B$4,IF(F18>Anhang!$C$4,F18,Anhang!$C$4),IF(F18>Anhang!$C$5,F18,Anhang!$C$5))))
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Sheena · 8 months ago
  I need help with a formula. So I'm creating schedules, I have a log in and log out time. If that time is over 6 hours there has to be a 30 minute lunch. I want a formula that will calculate that time worked including a lunch IF it's over 6 hours
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Jonny · 7 months ago
   I too would like the answer to this exact situation!
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Red · 7 months ago
   Did you get help on this question?
   • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Justin · 6 months ago
    I would also like the answer to this. Can it be varied? Example: 12 hour shift workers get an hour break, as do 11 and 10 hour shit workers. However, if you work 8 or 9 hours you get 45 minutes deducted, 6 - 7 hours have 30 minutes deducted and 5 hours have 15 minutes deducted. Any hours worked below 5 do not incur a break.