Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të fshihet kutia e kontrollit kur rreshti fshihet në Excel?

Normalisht, kur fshehni një rresht përmban kutitë e kontrollit në qelizat e rreshtit, kutitë e zgjedhjes nuk do të fshihen me rreshtin, por mbivendosen me përmbajtjen e rreshtit tjetër, siç shfaqet pamja e majtë e majtë. Si të fshehni kutitë e kontrollit kur rreshti fshihet në Excel? Ky artikull do t'ju ndihmojë për ta zgjidhur atë.

Fshih kutinë e kontrollit kur rreshti fshihet me kodin VBA


Ju mund të interesoni në:

Futni ose fshini me lehtësi disa shenja / butona opsione në pjesën më të madhe në Excel

Me Kutools për Excel's Batch Insert Kutitë e kontrollit / Buttons Option or Batch Fshi kutitë e kontrollit / Buttons Option shërbimeve, ju mund të futni ose fshini kutitë e kontrollit të shumta ose butonat e opsioneve në pjesën më të madhe në fletën tuaj të Excel. Shih më poshtë screenshot:


shigjetë flluskë e djathtë blu Fshih kutinë e kontrollit kur rreshti fshihet me kodin VBA


Ju mund të përdorni kodin e mëposhtëm VBA për të fshehur kutitë e kontrollit kur rreshti është i fshehur në Excel.

1. Klikoni me të djathtën mbi skedën e fletëve me kutitë e zgjedhjes që dëshironi të fshini dhe klikoni Shiko Kodin nga menyja e klikimit të djathtë.

2. Në Microsoft Visual Basic për Aplikime dritare, kopjoni dhe ngjisni kodin e VBA më poshtë në kod dritare.

Kodi VBA: Fshih kutinë e kontrollit kur rreshti është i fshehur

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
  Dim xChkBox As CheckBox
  Dim xCell As Range
  Dim xHide As Boolean
  If Target.EntireRow.AddressLocal = Application.Intersect(Target, Target.EntireRow).AddressLocal Then
    xHide = (MsgBox("Hide Rows ???", vbYesNo + vbQuestion, "Kutools for Excel") = vbYes)
    Target.EntireRow.Hidden = xHide
    For Each xChkBox In ActiveSheet.CheckBoxes
      Set xCell = xChkBox.TopLeftCell
      If Not Intersect(xCell, Target) Is Nothing Then
        xChkBox.Visible = Not xHide
      End If
    Next
  End If
End Sub

3. Pastaj shtypni Ndalet + Q çelësat në të njëjtën kohë për të mbyllur Microsoft Visual Basic për Aplikime dritare.

4. Zgjidh rreshtin e tërë me kutitë e zgjedhjes që duhet të fshihni, pastaj shfaqet një kuti dialogu, kliko butonin po button.

Pastaj ju mund të shihni të gjitha kutitë e kontrollit janë fshehur me rresht si më poshtë screenshot treguar.

shënim: Për të shfaqur rreshtin e fshehtë me kutitë e zgjedhjes, zgjidhni të gjithë rreshtat që përfshijnë rreshtin e fshehtë dhe në kutinë e dialogut të hapjes, klikoni jo button. Pastaj rreshti me kutitë e kontrollit do të shfaqet.


shigjetë flluskë e djathtë bluArtikujt Related:


Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Shirit i Excel (me Kutools për Excel të instaluar)

300 + Avancimet e avancuara Rrit produktivitetin tuaj nga 71% dhe ndihmoni të qëndroni jashtë turmës!

Dëshironi të përfundoni punën tuaj të përditshme shpejt dhe në mënyrë të përkryer? Kutools Për Excel sjell 300 + karakteristika të përparuara të ftohta dhe të fuqishme (Të kombinohen workbooks, shuma nga ngjyra, përmbajtja e ndarë e qelizave, data e konvertimit, etj.) Për Skenarët e punës së 1500 +, ju ndihmon të zgjidhni 82% Problemet e Excel.

 • Merreni me të gjitha detyrat e ndërlikuara në sekonda, ndihmoni për të rritur aftësinë tuaj të punës, merrni sukses nga konkurrenca e ashpër, dhe mos u shqetësoni për të qitur.
 • Kurseni shumë kohë pune, lini shumë kohë që të doni dhe të kujdeseni për familjen dhe të gëzoni një jetë të rehatshme tani.
 • Zvogëloni mijëra klikime të tastierës dhe të miut çdo ditë, lehtësoni sytë dhe duart tuaja të lodhura, dhe të ju jap një trup të shëndetshëm.
 • Bëhuni ekspert i Excel në minutat 3 dhe merrni shikim admiring nga kolegët ose miqtë tuaj.
 • Nuk ka më nevojë të mbani mend ndonjë formulë të dhimbshme dhe kodet VBA, të keni një mendje relaksuese dhe të këndshme, të ju jap një emocion që kurrë nuk keni pasur më parë.
 • Kaloni vetëm $ 39, por vlerë se $ 4000 trajnimin e të tjerëve. Duke u përdorur nga elitat 110,000 dhe kompanitë e mirënjohura 300 +.
 • Gjyqi 60-i i pakufizuar falas. Garancia 60-ditore e parave. Përmirësim i lirë dhe mbështetje për vitet 2. Blej një herë, përdorni përgjithmonë.
 • Ndryshoni mënyrën si punoni tani dhe ju jepni një jetë më të mirë menjëherë!

Office Tab sjell tabela efikase dhe të përdorshme në Office (përfshijë Excel), Ashtu si Chrome, Firefox dhe IE i ri

 • Rrit produktivitetin tuaj nga 50% gjatë shikimit dhe redaktimit të dokumenteve të shumta.
 • Ulja qindra klikimeve të miut për ju çdo ditë, thoni lamtumirë dorës së miut.
 • Hapni dhe krijoni dokumente në skedat e reja të dritares së njëjtë, në vend se në dritare të reja.
 • Ndihmoni të punoni më shpejt dhe lehtë të dilni nga turma! Një e dyta për të kaluar mes dhjetra dokumenteve të hapura!
Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.