Këshillë: Gjuhët tjera janë të përkthyera në Google. Ju mund të vizitoni English versionin e kësaj lidhjeje.
Identifikohu
x
or
x
x
Regjistrohu
x

or

Si të llogariten ditët midis dy datave duke përfshirë datën e fillimit në Excel?

Në Excel, ne mund të llogarisim ditët mes dy datave duke përdorur një formulë të thjeshtë: = Data e mbarimit - Data e mbarimit, por, kjo formulë do të përjashtojë datën e fillimit. Nëse keni nevojë të numëroni ditë midis dy datave duke përfshirë datën e fillimit, ky artikull do t'ju ndihmojë.

Kontriboni ditë midis dy datave duke përfshirë datën e fillimit me formula


shigjetë flluskë e djathtë blu Kontriboni ditë midis dy datave duke përfshirë datën e fillimit me formula

Formulat në vijim mund t'ju ndihmojnë për të zgjidhur këtë detyrë siç keni nevojë, ju lutemi bëni si më poshtë:

Futni ndonjërën nga formulat e mëposhtme në një qelizë bosh ku dëshironi të merrni rezultatin:

=IF(OR(B2="",A2=""),"",INT(B2-A2+1))

=IF(NOT(OR(ISBLANK(B2),ISBLANK(A2))),B2-A2+1,"")

Dhe pastaj tërhiqni trajtimin e mbushur poshtë në qelizat ku dëshironi të aplikoni këtë formulë dhe të gjitha ditët në mes dy datave të dhëna janë llogaritur, shih screenshot:

ditët e ditës së docit përfshirëse 1

shënim: Në formulat e mësipërme, B2 është data e përfundimit dhe A2 është qeliza e datës së fillimit, ju mund t'i ndryshoni ato që keni nevojë.Mjetet e rekomanduara të produktivitetit

Tab Zyra

ari star1 Sillni skeda të dobishme në Excel dhe në softuer të tjerë të Zyrës, ashtu si Chrome, Firefox dhe Internet Explorer i ri.

Kutools për Excel

ari star1 Amazing! Rrit produktivitetin tuaj në minuta 5. Nuk keni nevojë për ndonjë aftësi të veçantë, përveç dy orë çdo ditë!

ari star1 300 karakteristika të reja për Excel, Bëni Excel shumë lehtë dhe të fuqishëm:

  • Merge Cell / Rows / Columns pa humbur të dhënat.
  • Kombinoje dhe konsolido fletët e shumëfishta dhe librat e punës.
  • Krahasoni sferat, kopjoni sfera të shumëfishta, konverto tekstin në datën, njësinë dhe konvertimin e monedhës.
  • Numëroni sipas Colors, Subtotals Paging, Advanced Sort dhe Super Filter,
  • Më shumë Zgjidh / Fut / Fshi / Tekst / Format / Lidhje / Komente / Librat e punës / Materialet e punës ...

Kutia e kutisë së Kutools për Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.